MALINOWA CHMURKA (MALINOWA PYCHOTKA, MALINOWY OBŁOCZEK)

17 komentarzy

MALINOWA CHMURKA (MALINOWA PYCHOTKA, MALINOWY OBŁOCZEK) pod tymi nazwami można spotkać różne wersje ciasta składającego się z kruchych placków, galaretki malinowej, śmietankowego kremu i bezy. Samo ciasto jest bardzo proste w przygotowaniu, trzeba jednak (jak to przy ciastach warstwowych przeważnie bywa) poświęcić trochę czasu na jego przygotowanie, ale naprawdę warto, bo ciasto jest nie tylko pyszne, ale również bardzo efektowne 😀



Składniki:
Ciasto

  • 300 g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 100 g cukru pudru
  • 200 g masła
  • 4 żółtka
  • szczypta soli

Galaretka malinowa

  • 450 g malin (świeżych lub mrożonych)
  • 3 opakowania galaretki malinowej (na 0,5 l wody każda)
  • 850 ml gorącej wody

Krem

  • 500 ml śmietanki 36%
  • 250 g serka mascarpone
  • 4 łyżki cukru pudru

Beza

  • 4 białka
  • 220 g cukru
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 40 g migdałów w płatkach
  • szczypta soli



MALINOWA CHMURKA (MALINOWA PYCHOTKA, MALINOWY OBŁOCZEK)

Jak zrobić ciasto malinowa chmurka?

Ciasto

Do miski wsypać mąkę, dodać proszek do pieczenia cukier puder, żółtka, szczyptę soli, pokrojone na małe kawałki masło i szybko zagnieść szybko gładkie ciasto. Ciasto podzielić na dwie równe części, które zawinąć w folię i wstawić do lodówki na ok. 30 min. Blachę o wymiarach 22×33 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Jedną część schłodzonego ciasto rozwałkować na prostokąt o wymiarach spodu blachy, przełożyć do blachy, ponakłuwać widelcem. Blachę z ciastem wstawić do piekarnika nagrzanego do 175 stopni (grzanie góra i dół) i piec ok. 18 minut. Upieczony placek przełożyć na kratkę do wystudzenia. Drugą część schłodzonego ciasta również rozwałkować na wymiar blachy, ponakłuwać widelcem, wstawić do piekarnika nagrzanego do 175 stopni (grzanie góra i dół) i piec 10 minut. Po tym czasie blachę z ciastem wyjąć z piekarnika i przygotować bezę.

Beza

Schłodzone białka wlać do miski, dodać szczyptę soli i miksować, gdy białka zaczną się pienić dodawać porcjami cukier i ubijać na najwyższych obrotach miksera, aż piana będzie sztywna i lśniąca. Do sztywnej piany wmiksować mąkę ziemniaczaną. Ubitą pianę z białek rozprowadzić na podpieczonym cieście (tym, które piekło się 10 min) i posypać płatkami migdałów.

beza z migdałami

Blachę z ciastem i bezą wstawić do piekarnika nagrzanego do 150 stopni (grzanie góra i dół lub 130 stopni z termoobiegiem) i piec ok. 15 minut. Upieczone ciasto z bezą wystudzić na kratce.

Galaretka malinowa

Galaretki (proszek) rozpuścić w 850 ml gorącej wody i przestudzić. Do przestudzonej galaretki dodać maliny (świeże lub mrożone, ja mrożone rozmrażam na ręczniku papierowym, jeżeli jednak zdecydujecie się dodać maliny zamrożone, to przygotujcie galaretkę tuż przed wyłożeniem na ciasto, bo bardzo szybko tężeje). Galaretkę z malinami odstawić, od czasu do czasu mieszając, aż zacznie tężeć.

galaretka malinowa

Krem

Do miski wlać schłodzoną śmietankę, dodać serek mascarpone, cukier puder i ubić mikserem na sztywny krem.

Składanie ciasta

Blachę, w której piekł się blat ciasta wyłożyć papierem do pieczenia (łatwiej będzie wyjąć gotowe ciasto). Na spodzie ułożyć ciasto (bez bezy), na cieście rozprowadzić tężejącą galaretkę i wstawić blachę z ciastem do lodówki na czas całkowitego stężenia galaretki. Gdy galaretka stężeje rozprowadzić na niej równą warstwę kremu.

Na kremie ułożyć drugi blat ciasta (ten z bezą).

Ciasto schłodzić przez kilka godzin.

Smacznego!



malinowa pychotka

malinowa chmurka przepis

ciasto z malinami i galaretka

17 Responses to “MALINOWA CHMURKA (MALINOWA PYCHOTKA, MALINOWY OBŁOCZEK)”

  1. Paulina

    Witam czy składniki na ciasto muszą być w temperaturze pokojowej?

  2. admin

    Nie, nie ma takiej potrzeby.

  3. Renata

    Pyszne ciasto,

  4. Izabela

    Czy można ciasto zrobić i zamrozić wcześniej, a potem zetrzeć na tartce?

  5. admin

    Tak, ciasto można zrobić wcześniej, można je mrozić, można też (jeżeli będzie np. zrobione dzień-dwa wcześniej) trzymać je w lodówce bez mrożenia.

  6. Łasuch

    Czy 15 minut pieczenia bezy to nie za mało i jak zdjąć ją z ciasta?

  7. admin

    15 minut wystarczy, żeby beza się upiekła. Nie bardzo rozumiem o co chodzi ze zdejmowaniem bezy z ciasta, bo bezę wraz z ciastem, na którym się piekła układamy na warstwie kremu.

  8. Anonim

    Beza musi się wypiec żeby była nie gumowata. Przynajmniej 30-40 min.

  9. admin

    Tej bezy nie należy przesuszyć, powinna być chrupiąca z wierzchy i miękka w środku i po 15 minutach pieczenia w 150 stopniach taka właśnie jest.

  10. Anonim

    Czy zamiast blachy moge uzyc tortownicy?

  11. admin

    Tak, oczywiście.

  12. Iza

    Ciasto rewelacja, miałam maliny z jeżynami. Szybkie wbrew tylu warstw.

  13. Agnieszka

    Pokusiłam się żeby zrobić to ciasto. Wszystkie składniki dobrze przeliczone a ciasto kruche wyszło za bardzo kruche…łamie się w momencie przełożenia na kratkę do wystudzeniu. Raczej ciasto nie udane

  14. admin

    Ciasto kruche ma to do siebie, że jest kruche 🙂 Jeżeli jednak nie udało się go Pani przełożyć na kratkę musiała Pani zrobić coś nie tak, może piekło się za długo?

  15. Wioletta

    Pyszne ciasto. Czy można mrozić malinowa chmurkę

  16. admin

    Niestety nie mrożę ciast, więc nie odpowiem.

  17. Ewa

    Ciasto pierwszy raz zrobiłam na swoje urodziny.Gościom bardzo smakowało mi również.Będzie teraz często gościć na stoleDziękuje za ten przepis.

Zostaw komentarz