CHLEB PSZENNO-ŻYTNI ZE SŁONECZNIKIEM NA ZAKWASIE

3 komentarze

CHLEB PSZENNO-ŻYTNI ZE SŁONECZNIKIEM NA ZAKWASIE to wersja chleba na zakwasie, którą upiekłam specjalnie dla siebie, bo słonecznik to jeden z moich ulubionych dodatków do pieczywa. Ten chleb jest mięciutki, wilgotny i bardzo smaczny. A zapach, który unosi się w czasie pieczenia sprawia, że ciężko jest wytrzymać ze spróbowaniem, aż wystygnie 🙂



Składniki:

  • 350 g aktywnego zakwasu żytniego – tutaj znajdziecie przepis jak zrobić zakwas
  • 500 g mąki pszennej typ 750
  • 100 g mąki żytniej typ 720
  • 200 g łuskanego słonecznika + ok. 4 łyżek do posypania chleba
  • 450 ml przegotowanej, letniej wody
  • 2 łyżeczki soli

Dodatkowo

  • masło do posmarowania blaszek



CHLEB PSZENNO-ŻYTNI ZE SŁONECZNIKIEM NA ZAKWASIE

Wykonanie:

Do miski wsypać mąki, dodać zakwas, słonecznik, wodę, sól i wymieszać. Miskę przykryć folią spożywczą i odstawić w temperaturze pokojowej na 8-12 godzin*. Po tym czasie ciasto powinno zmienić swoją strukturę na gąbczastą.

Dwie keksówki (u mnie o wymiarach 8×22 cm i 8×26 cm) posmarować masłem i przełożyć do każdej porcję ciasta, ciasto docisnąć dłonią zwilżoną wodą, a jego wierzch posypać słonecznikiem.

Keksówki z ciastem przykryć ściereczką i odstawić do drugiego wyrastania na 8-12 godzin. Po tym czasie ciasto powinno zwiększyć swoją objętość.

Piekarnik nagrzać do 220 stopni (grzanie góra i dół), na najniższy poziom piekarnika wstawić naczynie, do którego wlać gorącą wodę. Zamknąć piekarnik i poczekać, aż woda zacznie parować. Na środkowy poziom piekarnika włożyć kratkę (z wyposażenia piekarnika), na której ułożyć blachy z chlebem. Chleby piec przez 45-50 minut. Upieczone chleby wyjąć z piekarnika i przełożyć z blachy na kratkę do wystudzenia.

Aby sprawdzić czy chleb jest dobrze upieczony należy go postukać dłonią od spodu, jeżeli odgłos jest „głuchy”, oznacza to, że chleb jest upieczony.

Chleby zostawić na kratce do całkowitego wystudzenia.

Smacznego!

*Jeżeli zakwas jest bardzo mocny (dotyczy to głównie zakwasów, które mają przynajmniej kilka miesięcy) czas wyrastania może się skrócić.



chleb pszenno-zytni na zakwasie ze slonecznikiem

chleb pszenno-zytni ze slonecznikiem na zakwasie

chleb pszenno-zytni ze slonecznikiem na zakwasie

3 odpowiedzi do “CHLEB PSZENNO-ŻYTNI ZE SŁONECZNIKIEM NA ZAKWASIE”

  1. Asia

    Właśnie zrobiłam zaczyn i chciałabym po raz pierwszy upiec chlebek. W związku z tym mam pytanie czy zamiast wody można dodać kefir?

  2. admin

    Nigdy nie piekłam tego chleba w takiej wersji, ale myślę, że warto spróbować 🙂

  3. Karolina

    Ten przepis to dla mnie podstawa ? czasem dodaję śliwkę czy pestki dyni. Często mieszkam mąki (orkiszowa plus pszenna pełnoziarnista plus żytnia) ale zachowuję proporcje. Chlebek jest pyszny, wilgotny, mniam ? dziękuję!

Zostaw komentarz