CHLEB ŻYTNI Z SUSZONYMI ŚLIWKAMI (NA ZAKWASIE)

2 komentarze

CHLEB ŻYTNI Z SUSZONYMI ŚLIWKAMI (NA ZAKWASIE) to pieczywo idealne do kanapek, szczególnie tych z domową wędliną, jego smak doskonale komponuje się z pieczonym mięsem. Moim zdaniem to najlepszy chleb żytni jaki do tej pory upiekłam 🙂



Składniki:

  • 350 g aktywnego zakwasu żytniego – tutaj znajdziecie przepis jak zrobić zakwas
  • 100 g mąki żytniej Typ 2000
  • 500 g mąki żytniej Typ 720
  • 170 g suszonych śliwek
  • 500 ml przegotowanej, letniej wody
  • 1 łyżka prawdziwego miodu
  • 2 łyżeczki soli

Dodatkowo

  • płatki owsiane do posypania
  • masło do posmarowania blaszek



CHLEB ŻYTNI Z SUSZONYMI ŚLIWKAMI (NA ZAKWASIE)

Wykonanie:

Suszone śliwki pokroić na mniejsze kawałki, przełożyć do miseczki, zalać wodą (tak żeby przykryła śliwki) i odstawić do napęcznienia.
Do miski wsypać mąki, dodać zakwas, namoczone śliwki, pozostałą wodę oraz wodę, w której moczyły się śliwki, miód, sól i wymieszać. Miskę przykryć folią spożywczą i odstawić w temperaturze pokojowej na 8-12 godzin*. Po tym czasie ciasto powinno zmienić swoją strukturę na gąbczastą.

Dwie keksówki o wymiarach 7×20 cm posmarować masłem i przełożyć do każdej połowę ciasta, ciasto docisnąć dłonią zwilżoną wodą i posypać płatkami owsianymi.

Keksówki z ciastem przykryć ściereczką i odstawić do drugiego wyrastania na 8-12 godzin. Po tym czasie ciasto powinno zwiększyć swoją objętość. Wyrośnięte ciasto lekko ponacinać na górze bardzo ostrym, cienkim nożem lub żyletką.

Piekarnik nagrzać do 220 stopni (grzanie góra i dół), na najniższy poziom piekarnika wstawić naczynie, do którego wlać gorącą wodę. Zamknąć piekarnik i poczekać, aż woda zacznie parować. Na środkowy poziom piekarnika włożyć kratkę (z wyposażenia piekarnika), na której ułożyć blachy z chlebem. Chleby piec przez 50 minut.

Upieczone chleby wyjąć z piekarnika i przełożyć z blachy na kratkę do wystudzenia. Aby sprawdzić czy chleb jest dobrze upieczony należy go postukać dłonią od spodu, jeżeli odgłos jest „głuchy”, oznacza to, że chleb jest upieczony.
Chleby zostawić na kratce do całkowitego wystudzenia.

Smacznego!

*Jeżeli zakwas jest bardzo mocny (dotyczy to głównie zakwasów, które mają przynajmniej kilka miesięcy) czas wyrastania może się skrócić.



chleb zytni na zakwasie

chleb z suszona sliwka

2 odpowiedzi do “CHLEB ŻYTNI Z SUSZONYMI ŚLIWKAMI (NA ZAKWASIE)”

  1. Nina

    Ogromne dzięki za przepis ! To chyba najlepszy chleb jaki w życiu jadłam, co prawda piec musiałam dłużej niż 50 minut, ale absolutnie warto przypilnować 🙂

  2. Mama

    Super przepis. Jednak mój chleb, nie wiedzieć czemu, przywarł do formy, przez co nie został z niej wyciągnięty ma czas i nie odparował. Forma ceramiczna, posmarowana olejem. Następnym razem może użyję papieru do pieczenia, bo na pewno jeszcze będę piec ten pyszny chlebek. 🙂

Zostaw komentarz