OPONKI DROŻDŻOWE Z SOLONYM KARMELEM

6 komentarzy

OPONKI DROŻDŻOWE Z SOLONYM KARMELEM to pyszne, delikatne niczym najlepsze pączki, drożdżowe oponki, oblane obłędnym solonym karmelem 🙂 Uwielbiam solony karmel, chętnie zjadam go w lodach, ciastach, ale pierwszy raz połączyłam go z oponkami i na pewno nie ostatni, bo wyszło super smacznie 🙂



Składniki (na 35 szt.):

  • 3 i ½ szklanki mąki pszennej
  • 25 g świeżych drożdży
  • 1 szklanka ciepłego mleka
  • 4 łyżki cukru
  • 50 g Kostki do pieczenia Kasia Ekstra Maślany Smak (roztopionej i przestudzonej)
  • 3 żółtka
  • 1 jajko
  • szczypta soli
  • 1 łyżka spirytusu lub octu

Dodatkowo

  • olej lub smalec do smażenia (użyłam oleju rzepakowego)

Solony karmel

  • 200 g cukru
  • 150 g śmietanki 30%
  • 50 g kostki do pieczenia Kasia Ekstra Maślany Smak
  • ½ łyżeczki soli morskiej



OPONKI DROŻDŻOWE Z SOLONYM KARMELEM

Jak zrobić oponki drożdżowe z solonym karmelem?

Przygotować rozczyn. Drożdże pokruszyć do miseczki, dodać dwie łyżki cukru i rozetrzeć aż do rozpuszczenia się drożdży, następnie dodać dwie łyżki mąki i połowę ciepłego mleka, wymieszać. Miseczkę z rozczynem odstawić w ciepłe miejsce, żeby drożdże zaczęły pracować.

Do dużej miski wsypać mąkę, pozostały cukier, rozkłócone jajko z żółtkami, szczyptę soli, pozostałe mleko, spirytus, roztopioną Kasię,

wyrośnięty rozczyn i wyrobić gładkie ciasto. Ciasto wyrabiać przez kilkanaście minut, aż zacznie odchodzić od ścianek miski. Wyrobione ciasto przełożyć do posmarowanej olejem miski,

miskę przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (na około 1,5 h).

Wyrośnięte ciasto przełożyć na natłuszczoną olejem stolnicę (do wyrośniętego ciasta nie używam mąki, tylko natłuszczam stolnicę olejem, żeby ciasto było jak najbardziej delikatne, dodatkowo uformowane oponki nie będą otoczone mąką, która pali się w czasie smażenia) i rozwałkować na placek o grubości około 1 cm. Dwoma foremkami lub szklanką i kieliszkiem (u mnie foremki o średnicy 8 cm i 3 cm) wykrawać oponki.

Ścinki i środki ponownie zagnieść i wykrawać kolejne oponki. Wycięte oponki przekładać na natłuszczone olejem deski (zawijam deskę folią spożywczą i natłuszczam olejem).

Oponki przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na około 30 minut.

W rondlu z grubym dnem rozgrzać olej (powinien mieć temp. 175 stopni) i smażyć wyrośnięte oponki po kilka minut z każdej strony (3-4 min).

Usmażone oponki odsączyć na papierowych ręcznikach, a następnie przekładać na kratkę. Kolejno usmażyć wszystkie oponki.

Solony karmel – przy przygotowaniu karmelu bądźcie ostrożni, ponieważ gorącym karmelem można się łatwo poparzyć!

Na patelnię wsypać cukier i podgrzewać na średniej mocy palnik do rozpuszczenia cukru (trzeba cukru pilnować, bo szybko się przypala) – cukier powinien osiągnąć jasną, karmelową barwę. W czasie podgrzewania cukru nie powinno się go mieszać, a jedynie potrząsać co jakiś czas patelnią. Do skarmelizowanego cukru wlać bardzo ostrożnie śmietankę i dodać Kasię, teraz już można, a nawet trzeba, mieszać, podgrzewając do połączenia składników i osiągnięcia gładkiego karmelu. Na koniec wmieszać do podgrzewanego karmelu sól. Patelnię z karmelem zdjąć z palnika, chwilkę przestudzić i w ciepłym karmelu zanurzać oponki. Oponki odkładać na kratkę do zastygnięcia karmelu.

Smacznego!



oponki drozdzowe z solonym karmelem

oponki drozdzowe z solonym karmelem

6 Responses to “OPONKI DROŻDŻOWE Z SOLONYM KARMELEM”

  1. Weronika

    Sylwia, u Ciebie jest zawsze pysznie 🙂

  2. admin

    Dziękuję bardzo :-*

  3. Robert

    Szukałem przepisu solony Karmel i znalazłem a sól morską można zastąpić solą himalajską ?

  4. admin

    Tak, można użyć innej soli 🙂

  5. Anna

    Witam! Czy oponki będą tez miekkie, puszyste nastepnego dnia?
    Pozdrawiam!

  6. admin

    Jak wszystkie smażone pączki i oponki najlepiej smakują w dniu smażenia, ale odpowiednio przechowywane będą też smaczne na następny dzień.

Zostaw komentarz