PIERNICZKI NADZIEWANE są mięciutkie, obficie nadziane, dla mnie rewelacja 🙂 Pierniczki przechowywane w zamkniętym pojemniku pozostają mięciutkie i smakują tak samo, jak zaraz po wyjęciu z piekarnika. Jeżeli macie ochotę możecie je polać polewą czekoladową lub lukrem, nam jednak najbardziej smakują w takiej prostej wersji 🙂
Składniki (na ok. 70 szt.):
- 500 g mąki pszennej
- 110 g cukru
- 125 g kostki do pieczenia Kasia Ekstra Maślany Smak
- 100 g kwaśnej śmietany 18%
- 1,5 łyżeczki sody
- 2 łyżki dobrej przyprawy do piernika
- 200 g prawdziwego miodu
- 2 jajka
- 2 żółtka
- 1 łyżka kakao
Dodatkowo
- twarda marmolada lub gęste powidła
- jajko do posmarowania pierniczków
PIERNICZKI NADZIEWANE
Jak zrobić pierniczki nadziewane?
Miód przełożyć do rondelka, dodać pokrojoną na kawałki Kasię Ekstra Maślany Smak i podgrzewać, aż składniki się połączą. Rondelek zdjąć z palnika i odstawić mieszankę do przestygnięcia.
Do miseczki przełożyć śmietanę, dodać sodę i wymieszać (śmietana zacznie się pienić i zwiększy objętość).
Do miski wbić jajka, dodać żółtka, cukier i miksować na najwyższych obrotach miksera, aż masa będzie puszysta. Zmienić końcówkę miksera na hak do wyrabiania ciasta i dodać do masy jajecznej mąkę wymieszaną z przyprawą do piernika i kakao, śmietanę z sodą i chwilę wyrabiać. Na koniec wlać do ciasta przestudzoną mieszankę miodową i wyrabiać do otrzymania gładkiego ciasta. Wyrobione ciasto przełożyć do miski, przykryć folią spożywczą (tak, żeby dotykała wierzchu ciasta) i odstawić w chłodne miejsce na 24 godziny (może być dłużej, ale 24 godziny to minimum).
Po 24 godzinach odkroić część ciasta, przełożyć na posypaną mąką stolnicę i rozwałkować na placek o grubości ok. 4 mm. Foremką wycinać kółka większe od foremki, którą będziemy wycinać pierniczki. Na jeden krążek ciasta nałożyć ok. 0,5 łyżeczki marmolady, przykryć drugim krążkiem ciasta, lekko docisnąć boki i foremką (u mnie serduszko) wyciąć pierniczka.
Pierniczki układać na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce. Przed pieczeniem posmarować pierniczki rozkłóconym jajkiem.
Blachę z pierniczkami wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (grzanie góra i dół) i piec ok. 7-8 min. Upieczone pierniczki wystudzić na kratce, a następnie przechowywać w zamkniętym pojemniku, żeby nie wyschły.
Pierniczki możecie upiec 1-1,5 tygodnia przed Świętami.
Smacznego!
12 Responses to “PIERNICZKI NADZIEWANE”
Anonim
czy to są już pierniczki na święta
admin
Nie, na Święta będę piekła tuż przed 🙂
Kate
Czy można zrobi. Bez nadzienia? 🙂
admin
Tak, oczywiście 🙂
Jaaa
Czy można wyrobić ręką?
admin
Tak, można wyrobić ręką, ale w tej sytuacji jajka z żółtkami i cukrem należy dokładnie ubić rózgą na puszystą masę.
Aneta
Jak długo pierniczki mogą leżeć?
Chce zrobić je tydzień przed świętami, czy doczekają?
admin
Odpowiednio przechowywane (w zamkniętym pojemniku, w chłodnym miejscu, ale nie w lodówce) wytrzymają do dwóch tygodni (dłużej ich nie przechowywałam).
Ula
Czy można użyć śmietany 18% łaciatej?
admin
Jeżeli jest gęsta, to tak 🙂
Urszula
Czy można użyć innej mąki?
admin
Można użyć mąki orkiszowej jasnej.