STEFANKA (CZESKI PLACEK, GRYSIKOWIEC)

7 komentarzy

STEFANKA (CZESKI PLACEK, GRYSIKOWIEC) pod tymi nazwami kryje się pyszne ciasto składające się z miodowych placków, przełożonych masą grysikową i polane kakaową polewą, brzmi może skromnie, ale jest pyszne 🙂 W moim rodzinnym domu mówiono na to ciasto czeski placek i pamiętam z dzieciństwa, że było ono obowiązkowym punktem większość rodzinnych imprez. Nie wiem dlaczego, ale bardzo długo nie mogłam się do tego ciasta przekonać, twierdziłam, że mi nie smakuje, ale nigdy go nie próbowałam, aż do czasu kiedy po rodzinnym spotkaniu zostały na talerzu chyba dwa kawałki, spróbowałam i się zakochałam 🙂 Polubiłam to ciasto tak bardzo, że wracam do niego zawsze kiedy mam ochotę zrobić przyjemność sobie, ale również moim bliskim, bo to jedno z nielicznych ciast, które lubią dosłownie wszyscy 🙂



Składniki:
Ciasto

  • 0,5 kg mąki pszennej
  • 200 g kostki do pieczenia Kasia (zimnej)
  • ¾ szklanki* cukru
  • 1 łyżeczka sody
  • 2 łyżki miodu
  • 2 jajka

Masa

  • 1 l mleka
  • ¾ szklanki cukru
  • 2 łyżki cukru waniliowego (dałam cukier waniliowy, ale w moim starym przepisie jest opakowanie cukru wanilinowego)
  • 200 g kostki do pieczenia Kasia Ekstra Maślany Smak
  • 9 łyżek kaszy manny
  • 2 łyżki soku z cytryny (opcjonalnie)

Polewa

  • 8 łyżek cukru
  • 6 łyżek kakao
  • 4 łyżki kostki do pieczenia Kasia Ekstra Maślany Smak
  • 10 łyżek mleka



STEFANKA (CZESKI PLACEK, GRYSIKOWIEC)

Jak zrobić ciasto stefanka?

Ciasto

Do miski wsypać mąkę, cukier, sodę, dodać pokrojoną na kawałki kostkę do pieczenia Kasia, jajka, miód i zagnieść szybko gładkie ciasto. Ciasto podzielić na trzy równe części (najlepiej ciasto zważyć, wtedy części na pewno będą równe). Blachę do pieczenia o wymiarach 22×33 cm (jeżeli macie to najlepiej użyć trzech blach) wyłożyć papierem do pieczenia, do blachy przełożyć jedną część ciasta i wykleić nim równo spód (ciasto można też schłodzić przez około 30 minut i po wyjęciu z lodówki rozwałkować na wymiar blachy), ciasto ponakłuwać widelcem.
Blachę z ciastem wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni (grzanie góra i dół) i piec 15 minut. Upieczone ciasto wyjąć z piekarnika i przełożyć na kratkę do przestudzenia. W ten sam sposób upiec dwa następne placki.

Masa

Do garnka wlać mleko, dodać pokrojoną na kawałki Kasie Ekstra Maślany Smak, cukier zwykły i waniliowy, i gotować mieszając do zagotowania. Następnie garnek zdjąć z palnika i cały czas mieszając (najlepiej rózgą) wsypywać kaszę mannę. Po wmieszaniu kaszy garnek ponownie przełożyć na palnik i gotować mieszając, aż do zgęstnienia masy. Jeżeli chcecie to na tym etapie można dodać do masy sok z cytryny (ja nie dodaję). Gotową masę odstawić, aby przestygła na tyle, żeby można ją było rozprowadzić na cieście.

Blachę, w której piekło się ciasto wyłożyć papierem do pieczenia (łatwiej będzie wyjąć gotowe ciasto) i ułożyć na spodzie jeden blat ciasta, na cieście rozprowadzić połowę masy grysikowej,

na masie ułożyć drugi placek ciasta, na którym wyłożyć pozostałą masę grysikową, na masie ułożyć trzeci placek ciasta.

Polewa

Do garnka wlać mleko, dodać Kasię Ekstra Maślany Smak, cukier, kakao i podgrzewać do zagotowania i połączenia się składników.

Tak przygotowaną polewę przełożyć na wierzch ciasta i równomiernie rozprowadzić.

Ciasto wstawić do lodówki najlepiej na całą noc. Na drugi dzień placki powinny być już zupełnie miękkie, ale (jeżeli uda Wam się wytrzymać tak długo) ciasto jeszcze smaczniejsze jest po dwóch-trzech dniach.

Smacznego!

*Szklanka użyta w moich przepisach do odmierzania składników ma zawsze pojemność 250 ml 🙂



stefanka czeski placek grysikowiec

stefanka najlepszy przepis

7 Responses to “STEFANKA (CZESKI PLACEK, GRYSIKOWIEC)”

  1. Paulina

    Witam !
    Kiedyś jadłam podobne ciasto tylko z masa serową 😉 pychota
    Czy ma Pani może przepis na stefankę z masą serową?

  2. admin

    Myślę, że mógł to być miodownik z sernikiem gotowanym, taki jak tutaj https://idealneciasta.com/miodownik-serem-jablkami/ . Zamiast warstwy jabłek można dać drugą warstwę sera.
    Pozdrawiam serdecznie 🙂

  3. Kasia

    polecam również stefankę bez kaszy,. z budyniem czekoladowym

  4. admin

    Moja mama taką robi 🙂

  5. Gosia

    Przepraszam..ale, czy Pani robiła to ciasto? Bo ja jestem może jakaś lewa.. Szkoda tylko że człowiek nie jest uprzedzony i zaufa i tak przed świętami wtopa.. 🙁
    ze składników na ciasto i podane wymiary blachy blaty musiały by mieć 0.5 mm chyba :O .. bo mnie ledwo wyszły na 20×27( każdy miał po 311g) i mają po 0.5 cm .. Muszę przyznać że masa zarąbista!! będę korzystać z tego przepisu ale ciasto muszę udoskonalić..Pozdrawiam i Wesołych świąt

  6. admin

    Jak widać na zdjęciach – robiłam, powiem więcej piekę z tego przepisu regularnie 🙂 Blaty ciasta są cienkie, w czasie pieczenia rosną za sprawą dodanej sody, ale nie jest to ciasto wyrośnięte i puszyste, bo nie taka jego natura. Ciasto miodowe wymaga trochę wprawy i pracy przy wałkowaniu.
    Dziękuję i również życzę zdrowych, wesołych Świąt 🙂

  7. Dorota

    Witam znam ten placek pod inną nazwą ,,miodus ,,,, szybko się robi i jeszcze szybciej znika tylko ja przekładam drzemema na wierzch to posypuję kakao puchatek pycha polecam.

Zostaw komentarz