CHLEB PSZENNO-ŻYTNI NA DROŻDŻACH – ŁATWY PRZEPIS

CHLEB PSZENNO-ŻYTNI NA DROŻDŻACH – ŁATWY PRZEPIS jest wilgotny, miękki i świetnie smakuje nawet dwa dni po upieczeniu (myślę, że wytrzyma dużej, ale nie dane mi było jeszcze się przekonać, bo szybko go zjadamy). Do przygotowania tego chleba nie potrzeba żadnych specjalnych sprzętów, wystarczy miska i łyżka, chwila mieszania, wyrastanie, pieczenie i możemy się cieszyć pysznym, domowym chlebem. Mnie najbardziej smakuje w wersji wytrawnej i najchętniej zjadam go w formie kanapek z dużą ilością warzyw 🙂Składniki:

  • 2 szklanki* mąki pszennej pełnoziarnistej (TYP 1850)
  • 2 szklanki mąki żytniej (TYP 720)
  • 2 szklanki ciepłej wody
  • 25 g świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżka soli

Dodatkowo

  • masło do posmarowania blaszki
  • otręby (u mnie pszenne) do wysypania blaszki i posypania chleba (blaszkę można również posypać np. bułką tartą)CHLEB PSZENNO-ŻYTNI NA DROŻDŻACH – ŁATWY PRZEPIS

Jak zrobić chleb pszenno-żytni na drożdżach?

Do miski wsypać mąkę pszenną pełnoziarnistą, dodać mąkę żytnią, pokruszone drożdże, cukier, sól, ciepłą (ale nie gorącą) wodę i wymieszać łyżką do połączenia składników.

jak zrobic ciasto na chleb

Miskę z ciastem przykryć ściereczką lub folią i odstawić w ciepłe miejsce na 30 minut.
Długą blaszkę o wymiarach 8×26 cm posmarować masłem i wysypać otrębami.

Wyrośnięte ciasto jeszcze raz wymieszać łyżką i przełożyć do blaszki, wyrównać. Blaszkę z ciastem przykryć ściereczką i odstawić na 15 minut, żeby ciasto podrosło. Po tym czasie posmarować wierzch chleba wodą i posypać otrębami (ja jeszcze nacięłam chleb w kilku miejscach).

jak piec chleb

Blaszkę z chlebem wstawić do piekarnika nagrzanego do 220 stopni (grzanie góra i dół) i piec 10 min, po tym czasie zmniejszyć temperaturę do 200 stopni (bez wyjmowania chleba z piekarnika) i piec jeszcze 45 minut.

Upieczony chleb wyjąć z piekarnika i przełożyć na kratkę, aby sprawdzić czy chleb jest upieczony w środku należy stuknąć w spód chleba, jeżeli odgłos będzie “głuchy” oznacza to, że chleb jest gotowy.

Smacznego!

*Szklanka użyta do odmierzania składników w moich przepisach ma zawsze pojemność 250 ml 🙂chleb pszenno-zytni przepis

przepis na dobry chleb

Comments are closed.