CHLEB ŻYTNI NA ZAKWASIE

Zostaw komentarz

CHLEB ŻYTNI NA ZAKWASIE* to najprostszy do przygotowania chleb. Ciasto na chleb wystarczy wymieszać i czekać, aż wyrośnie. Takim niewielkim nakładem pracy możecie przygotować przepyszny chleb o mięciutkim miąższu, z chrupiąca skórką, po prostu rewelacyjny. Dodatkowo chleb żytni na zakwasie długo zachowuje świeżość, jest tak samo smaczny w dniu pieczenia, jak i dwa dni później. Mojej rodzinie i znajomym bardzo smakował, wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że sklepowym, nawet tym najlepszym, chlebom daleko do tego. Na pewno upiekę go jeszcze nie raz.Składniki:

Dodatkowo

  • masło do posmarowania blaszekCHLEB ŻYTNI NA ZAKWASIE

Wykonanie:

Do miski wsypać mąki, dodać zakwas, wodę, sól

i wymieszać. Miskę przykryć folią spożywczą i odstawić w temperaturze pokojowej na 8-12 godzin. Po tym czasie ciasto powinno zmienić swoją strukturę na gąbczastą.

Dwie keksówki o wymiarach 9×22 cm posmarować masłem i przełożyć do każdej połowę ciasta, ciasto docisnąć dłonią zwilżoną wodą. Keksówki z ciastem przykryć ściereczką i odstawić do drugiego wyrastania na 8-12 godzin. Po tym czasie ciasto powinno zwiększyć swoją objętość.

Wyrośnięte ciasto lekko ponacinać na górze bardzo ostrym, cienkim nożem lub żyletką.

Piekarnik nagrzać do 220 stopni (grzanie góra i dół), na najniższy poziom piekarnika wstawić naczynie, do którego wlać gorącą wodę. Zamknąć piekarnik i poczekać, aż woda zacznie parować. Na środkowy poziom piekarnika włożyć kratkę (z wyposażenia piekarnika), na której ułożyć blachy z chlebem. Chleby piec przez 45-50 minut. Upieczone chleby wyjąć z piekarnika i przełożyć z blachy na kratkę do wystudzenia.

Aby sprawdzić czy chleb jest dobrze upieczony należy go postukać dłonią od spodu, jeżeli odgłos jest „głuchy”, oznacza to, że chleb jest upieczony.
Chleby zostawić na kratce do całkowitego wystudzenia.

Smacznego!

*Przepis pochodzi z książki Piotra Kucharskiego „Chleb Domowa Piekarnia”chleb zytni na zakwasie

chleb zytni na zakwasie

Zostaw komentarz