KRUCHY TORT JABŁKOWY

2 komentarze

KRUCHY TORT JABŁKOWY to dowód na to, że tort może być pyszny, efektowny i tani jednocześnie 🙂 Przygotowanie tego tortu jest czasochłonne ze względu na konieczność upieczenia siedmiu kruchych placków, ale poza cierpliwością nie wymaga szczególnych umiejętności cukierniczych i nie może się nie udać.
Jeżeli nie macie tyle cierpliwości, żeby upiec jabłecznik w formie warstwowego tortu, polecam szybszy w przygotowaniu Jabłecznik z różami 🙂



Składniki:
Ciasto

  • 4 szklanki* mąki pszennej
  • 1 szklanka cukru
  • 200 g zimnego masła lub margaryny
  • 2 jajka
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany 18%
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia

Nadzienie

  • 2,5 kg jabłek
  • 0,5 szklanki wody
  • 6 łyżek cukru (lub więcej do smaku) – jeżeli zamiast żelatyny użyjecie cytrynowej galaretki miejcie na uwadze, że ona też zawiera cukier
  • 2 łyżeczki cynamonu
  • 2 łyżki żelatyny lub jedna galaretka cytrynowa

Mleczny lukier

  • 1 szklanka i 2 łyżki cukru kryształu (250 g)
  • 0,5 szklanki mleka

Dekoracja

  • 2 jabłka
  • 2 łyżki cukru
  • 0,5 l wody
  • orzechy włoskie



KRUCHY TORT JABŁKOWY

Jak zrobić kruchy tort jabłkowy?

Ciasto

Do miski wsypać mąkę, dodać proszek do pieczenia, cukier, jajka, śmietanę, pokrojone na małe kawałki masło i zagnieść gładkie ciasto. Ciasto podzielić na 7 równych części (najlepiej jest ciasto zważyć). Każdą część ciasta kolejno rozwałkować na arkuszu papieru do pieczenia na placek o średnicy 22 cm (podłożyłam pod arkusz papieru spód od tortownicy i tak rozwałkowałam placki). Rozwałkowane ciasto ponakłuwać widelcem. Żeby placki w czasie pieczenia zachowały kształt trzeba je schłodzić, ja włożyłam je do zamrażalnika na 20 minut, a następnie wyciągałam kolejno i wkładałam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (grzanie góra i dół) i piekłam 17 minut. Upieczone placki wyjąć z piekarnika i przełożyć na kratkę do wystudzenia.

kruche placki

Nadzienie

Jabłka umyć, obrać, usunąć gniazda nasienne, a miąższ zetrzeć na tarce o średnich oczkach. Starte jabłka przełożyć do garnka, dodać wodę, cukier, cynamon i smażyć na średnim ogniu mieszając, aż jabłka będą miękkie i się rozpadną.
Żelatynę wsypać do miseczki, zalać wodą tak, żeby przykryła żelatynę i odstawić do napęcznienia.

Garnek z usmażonymi jabłkami zdjąć z palnika, dodać napęczniałą żelatynę (lub galaretkę cytrynową – proszek) i wymieszać do rozpuszczenia żelatyny (lub galaretki).

Składanie tortu

Na paterze ułożyć jeden blat ciasta, zapiąć go w obręcz do tortów lub obręcz z tortownicy (bez obręczy też się uda, ale daje ona większą gwarancję, że ciasto będzie równe), na blacie wyłożyć 1/6 ciepłego, jabłkowego nadzienia, przykryć kolejnym plackiem, na którym rozprowadzić kolejną część nadzienia. W ten sposób ułożyć wszystkie placki i nadzienie.

Ostatni placek ciasta ułożyć na wierzchu stroną spodnią (równą) do góry. Tort pozostawić w obręczy, na górze ułożyć arkusz papieru do pieczenia i obciążyć je np. okrągłą deską do krojenia. Obciążone ciasto zostawić do całkowitego wystudzenia i stężenia masy jabłkowej (najlepiej pozostawić je na całą noc).

Gdy ciasto całkowicie stężeje, a blaty ciasta zmiękną (czyli po kilku godzinach), zdjąć z ciasta obciążenie i obręcz tortownicy. Przygotować lukier.

Mleczny lukier

Do garnka wlać mleko, dodać cukier i gotować od czasu do czasu mieszając, aż masa zgęstnieje (w czasie gotowania masa mocno się pieni). Następnie przelać masę do miski i miksować na najwyższych obrotach miksera do otrzymania gładkiego, białego lukru.

bialy lukier

Lukier od razu rozprowadzić na torcie (bardzo szybko zastyga).

Dekoracja

Jabłka umyć, przekroić na pół, usunąć gniazda nasienne, a następnie pokroić w bardzo cienkie plasterki (najłatwiej jest użyć tarki). W garnku zagotować wodę z cukrem i włożyć do niej plasterki jabłek, które obgotować przez 1-2 min. Obgotowane plasterki jabłka delikatnie przełożyć na sitko żeby odciekły, a następnie lekko osuszyć na ręczniku papierowym. Osuszone plasterki ułożyć w rzędzie tak, żeby zachodziły na siebie, a następnie zwinąć w rulon i lekko wywinąć brzegi formując kształt róży. W ten sposób zrobić kilka kwiatków. Różę ułożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (grzanie góra i dół) i piec ok. 25-30 min. Upieczone róże wystudzić i udekorować nimi tort.
Wierzch i podstawę tortu można udekorować posiekanymi orzechami włoskimi, ja górę tortu oprószyłam też odrobiną cynamonu.

Smacznego!

*Szklanka użyta w moich przepisach do odmierzania składników ma zawsze pojemność 250 ml 🙂



tort jablkowy

tort z jablkami

kruche ciasto z jablkami

ciasto warstwowe z jablkami

2 odpowiedzi do “KRUCHY TORT JABŁKOWY”

  1. Joanna

    Pyszny torcik. Musiałam skrócić czs pieczenia do 13 min, bo pierwszy placek troche mi się przypiekł. Przez noc placki zmiękły, smakuje wybornie. Pozdrawiam

  2. Magda

    Pyszne ciasto! Polecam ten przepis.

Zostaw komentarz