CHLEB Z GARNKA PSZENNO-ŻYTNI Z ZIARNAMI

Zostaw komentarz

CHLEB Z GARNKA PSZENNO-ŻYTNI Z ZIARNAMI to kolejna wersja bardzo popularnego chleba z garnka 🙂 Tym razem dodałam do niego mąkę żytnią i ziarenka siemienia lnianego. Chleb wyszedł cięższy i trochę bardziej mięsisty niż chleb z samej mąki pszennej, ale jest pyszny 🙂 Mojej rodzinie posmakował tak bardzo, że w ostatnich dniach piekę go na okrągło 🙂

Polecam również:
CHLEB Z GARNKA – NAJLEPSZY PRZEPIS NA CHLEB

Składniki:
Rozczyn

  • 25 g świeżych drożdży
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 1 szklanka (250 ml) ciepłej wody

Ciasto

  • 400 g mąki pszennej – użyłam mąki TYP 405
  • 200 g mąki żytniej pełnoziarnistej – użyłam mąki TYP 2000
  • 4-5 łyżek siemienia lnianego
  • 1 szklanka (250 ml) ciepłej wody
  • 2 łyżki oleju
  • 1 łyżka soliCHLEB Z GARNKA PSZENNO-ŻYTNI Z ZIARNAMI

Jak zrobić pszenno-żytni chleb z garnka z ziarnami?

Rozczyn

Drożdże pokruszyć do miseczki, dodać cukier i rozetrzeć, aż drożdże zrobią się płynne. Następnie dodać mąkę, ciepłą (nie gorącą) wodę, wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce, żeby rozczyn zaczął pracować (na ok. 10-15 min).

Ciasto

Mąkę pszenną i żytnią wsypać do miski, dodać siemię lniane, sól, olej, wyrośnięty rozczyn i mieszając (ręką, łyżką lub mikserem z hakiem) dolewać ciepłą (nie gorącą) wodę. Wyrobić (wymieszać) do połączenia składników – ciasto powinno dać się mieszać łyżką, jeżeli jest za suche, dolać trochę więcej ciepłej wody.Dużą miskę posmarować olejem i przełożyć ciasto.

jak zrobic chleb

Miskę dokładnie owinąć folią spożywczą i wstawić do lodówki na min. 10 godzin (najlepiej na całą noc). Oczywiście z ciasta, które będzie stało w lodówce krócej również wyjdzie chleb, wyjdzie nawet jeżeli ciasto nie będzie w lodówce w ogóle (tylko tradycyjnie odstawimy je do wyrastania w ciepłe miejsce), ale im dłużej ciasto wyrasta w niskiej temperaturze, tym chleb jest smaczniejszy, ja przynajmniej czuję różnicę 🙂Rano przełożyć ciasto na posypaną mąką stolnicę i chwilę wyrobić. Następnie uformować bochenek chleba (kształt chleba zależy od kształtu naczynia, w którym będziemy piekli chleb – ja mam podłużne).

jak zrobic chleb

Chlebek przykryć ściereczką i zostawić w ciepłym miejscu do wyrastania na ok. 30 min.
Naczynie do zapiekania z pokrywką – najlepiej garnek żeliwny, ale naczynie żaroodporne, również świetnie się sprawdza – ja w takim piekę (mam prostokątne naczynie żaroodporne o wymiarach 15×25 cm i wysokości 10 cm + pokrywka).Przykryte naczynie wstawić do piekarnika i nagrzać go do 220 stopni (grzanie góra i dół), naczynie zostawić w nagrzanym piekarniku na czas wyrastania chleba – ok. 30 min.
Nagrzane naczynie ostrożnie wyjąć z piekarnika, odkryć, od razu przełożyć do niego wyrośnięty chleb (chleb można naciąć na górze ostrym nożem), przykryć i wstawić do piekarnika. Po włożeniu chleba do piekarnika zmniejszyć temperaturę do 200 stopni (grzanie góra i dół) i piec chleb 30 minut, po tym czasie zdjąć pokrywkę i piec chleb jeszcze 20 minut (lub dłużej jeżeli lubicie mocno przypieczony). Upieczony chleb przełożyć na kratkę.

Smacznego!

chleb z garnka przepis

chleb pszenno zytni

chleb nocny z garnka

Zostaw komentarz