CHLEB Z GARNKA – NAJLEPSZY PRZEPIS NA CHLEB

CHLEB Z GARNKA – NAJLEPSZY PRZEPIS NA CHLEB to najprostszy do zrobienia chleb, o cudownie chrupiącej skórce 🙂 Z przygotowaniem tego chleba poradzą sobie nawet osoby, które nie mają żadnego doświadczenia w kuchni, wystarczy tylko wymieszać składniki i uzbroić się w cierpliwość, bo ciasto na chleb musi sobie spokojnie rosnąć, dlatego najlepiej jest przygotować ciasto wieczorem, włożyć do lodówki, a rano dokończyć proces i cieszyć się świeżym pieczywem. Mąkę pszenną można mieszać z mąką pełnoziarnistą (możliwe, że wtedy trzeba będzie dodać więcej wody), można również dodać do ciasta ziarna np. słonecznika.

Polecam również:
CHLEB MIESZANY ŁYŻKĄSkładniki:

  • 750 g mąki pszennej
  • 25 g świeżych drożdży lub 7 g drożdży suchych (chyba, że na opakowaniu suchych drożdży podany jest inny przelicznik)
  • 1 łyżka cukru
  • 2 szklanki* ciepłej wody
  • 2 łyżeczki soli
  • 2 łyżki oleju (zdarzyło mi się zapomnieć o dodaniu oleju i chleb też był super 😉 )

CHLEB Z GARNKA – NAJLEPSZY PRZEPIS NA CHLEB

Jak zrobić chleb z garnka?

Świeże drożdże pokruszyć do miseczki, dodać cukier i rozetrzeć, aż drożdże zrobią się płynne, następnie wlać ok. 1/2 szklanki ciepłej (ale nie gorącej) wody, wymieszać i odstawić na ok. 10 min, żeby drożdże zaczęły pracować.

Do miski wsypać mąkę, dodać rozczyn drożdżowy, sól, pozostałą wodę, olej i łyżką lub ręką wymieszać wszystkie składniki (ciasta nie trzeba wyrabiać, a jedynie wymieszać składniki). W razie potrzeby można dolać jeszcze trochę wody (ok. 1/4 szklanki), tak żeby można było bez problemu wymieszać ciasto.

Gotowe ciasto przełożyć do dużej miski (ciasto znacznie zwiększy objętość w czasie wyrastania).

jak zrobic ciasto na chleb

Miskę z ciastem owinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki na min. 10 godzin (najlepiej na całą noc).

ciasto na chleb

Wyrośnięte ciasto wyjąć z lodówki, przełożyć na posypaną mąką stolnicę, chwilę wyrobić i uformować chleb. Uformowany chleb przykryć ściereczką i pozostawić na 30 min do wyrastania.

Piekarnik nagrzać do 220 stopni, w czasie nagrzewania się piekarnika włożyć do niego garnek (najlepiej żeliwny) lub naczynie żaroodporne z przykrywką, w którym będziecie piekli chleb. Nagrzane naczynie wyjąć z piekarnika, przełożyć wyrośnięty chleb (ja swój dodatkowo nacięłam na górze ostrym nożem).

formowanie chleba

Naczynie z chlebem przykryć i wstawić do piekarnika, w którym od razu zmniejszyć temperaturę do 200 stopni (grzanie góra i dół). Chleb piec przez 30 minut pod przykryciem, a następnie zdjąć pokrywkę i piec chleb kolejnych 20 minut (chyba, że wolicie mocno spieczoną skórkę, to można piec dłużej). Upieczony chleb wyjąć z piekarnika – najłatwiej jest sprawdzić czy chleb jest upieczony stukając w spód chleba, jeżeli odgłos będzie “głuchy” oznacza to, że chleb jest gotowy. Chleb studzić na kratce.

Smacznego!

*Szklanka użyta do odmierzania składników w moich przepisach ma zawsze pojemność 250 ml 🙂chleb na drozdzach latwy przepis

chleb z chrupiaca skorka

Comments are closed.