CIASTO ESTERHAZY pyszne, bardzo dekoracyjne ciasto, które śmiało może pełnić rolę tortu na specjalne okazje 🙂 Migdałowe blaty bezowe przełożone kremem smakują trochę jak marcepan, więc idealnie wpisują się w świąteczny klimat 🙂 Ciasto jest słodkie, ale bardzo smaczne i podzielne 🙂 Wpis powstał we współpracy z marką Kasia.
Składniki:
Migdałowe blaty
- 8 białek jajek wielkości „L”
- 1 i 1/2 szklanki* cukru
- 250 g mielonych migdałów
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- szczypta soli
Krem
- 2 i 1/2 szklanki mleka
- 6 żółtek
- 6 łyżek cukru
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 3 łyżki mąki pszennej
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- 250 g kostki do pieczenia Kasia Ekstra Maślany Smak (w temp. pokojowej)
- 2 łyżki alkoholu – rumu lub amaretto – można pominąć
Lukier
- 3/4 szklanki cukru pudru
- 2-3 łyżki gorącej wody
- 4 kosteczki gorzkiej czekolady
Dodatkowo:
- 100 g migdałów w płatkach
CIASTO ESTERHAZY
Jak zrobić ciasto Esterhazy?
Migdałowe blaty
Białka wlać do miski, dodać szczyptę soli i ubijać mikserem. Gdy białka zaczną się pienić dodać w kilku partiach cukier i ubijać dalej do otrzymania sztywnej, lśniącej piany. Następnie zmniejszyć obroty miksera i wmiksować do piany mąkę ziemniaczaną. Odłożyć mikser i przy użyciu szpatułki wmieszać do piany mielone migdały. Na arkuszach papieru do pieczenia odrysować (od talerza lub spodu tortownicy) 5 okręgów o średnicy 22 cm. Ilość okręgów na jednym arkuszu zależy od wielkość blachy z wyposażenia piekarnika, jeżeli wielkość blachy na to pozwala można odrysować po dwa okręgi na jednym arkuszu (ja musiałam odrysować okręgi na 5 osobnych arkuszach). Pianę bezową podzielić na 5 równych części i wyłożyć w obrębie narysowanych na papierze okręgów. Arkusze z bezowymi blatami przełożyć na blachy do pieczenia i wstawić do piekarnika na grzanego do 170 stopni (termoobieg) na 25-28 min – piekłam po dwie blachy naraz. Upieczone blaty bezowe przełożyć na kratkę razem z papierem, na którym się piekły i po całkowitym wystudzeniu zdjąć z papieru pomagając sobie ostrym nożem.
Krem
Do miski wlać pół szklanki mleka, dodać żółtka, cukier (zwykły i waniliowy), mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną i zmiksować do połączenia składników. Pozostałe dwie szklanki mleka zagotować i na gotujące się mleko wlać mleko zmiksowane z żółtkami, cukrem i mąką. Całość gotować mieszając na średniej mocy palnika do otrzymania gęstego budyniu. Ugotowany budyń przełożyć do miski, przykryć z wierzchu folią spożywczą, tak żeby dotykała powierzchni budyniu (nie wytworzy się kożuch) i odstawić do wystudzenia w temperaturze pokojowej.
Miękką Kasię Ekstra Maślany Smak przełożyć do miski i chwilę zmiksować. Następnie cały czas miksując, dodawać po łyżce wystudzony budyń i miksować do połączenia.
Na koniec wmiksować do kremu alkohol. Jeżeli krem po przygotowaniu będzie bardzo rzadki wstawić go na chwilę do lodówki.
Płatki migdałów wsypać na suchą, rozgrzaną patelnię i podprażyć do zarumienienia. Uprażone płatki migdałów całkowicie wystudzić.
Składanie ciasta
Na paterze ułożyć migdałowy blat, posmarować go porcją budyniowego kremu i przykryć kolejnym bezowym blatem, który również posmarować kremem. Układać na przemian bezowy blat i krem, tak żeby ostatnią warstwę stanowił migdałowy blat i żeby została porcja kremu do posmarowania boków ciasta. Ostatniego (piątego) blatu bezowego nie należy smarować kremem, a jedynie posmarować boki ciasta i wybić je płatkami migdałów. Tak przygotowane ciasto wstawić do lodówki na min. 3-4 godziny, a najlepiej na całą noc.
Lukier
Ciasto można lukrować od razu po przygotowaniu lub po schłodzeniu.
Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej i przełożyć do rękawa cukierniczego lub do woreczka spożywczego, w którym należy odciąć rożek.
Cukier puder wsypać do miseczki, dodać gorącą wodę (wodę najlepiej dodawać stopniowo) i ucierać łyżką do uzyskania odpowiedniej konsystencji lukru. Tak przygotowany lukier od razu wyłożyć na wierzchu schłodzonego ciasta i zanim zastygnie wycisnąć z rękawa cukierniczego (lub woreczka z odciętym rożkiem) spiralkę z czekolady. Żeby otrzymać dekoracyjny wzorek należy przeciągnąć wykałaczką na zmianę od środka do brzegu i od brzegu do środka – trzeba to robić od razu po wyłożeniu lukru i czekolady, bo bardzo szybko zastygają.
Ciasto kroić gdy lukier zastygnie.
Smacznego!
*Szklanka użyta w moich przepisach do odmierzania składników ma zawsze pojemność 250 ml 🙂
Wpis zawiera lokowanie produktu.
7 Responses to “CIASTO ESTERHAZY”
ŚWIĄTECZNY PLEŚNIAK - idealneciasta.com
[…] Polecam również: CIASTO ESTERHAZY […]
Janina
Gdy pierwsze 2 blaty się pieką co z pozostałymi? Czy mogą tak po prostu czekać na swoją kolej? Czy nic się nie dzieje z bezą?
Mariola
Witam czy jak upiec w dużej blaszce to proporcje podwójne …
admin
Po prostu czekają na swoją kolej, nic się z nimi nie dzieje 🙂
admin
Jeżeli chce Pani uzyskać 5 blatów większych niż 22 cm średnicy, to na pewno trzeba zwiększyć ilość składników.
kasia
Czy blaty można piec w takich aluminiowych foremkach okrągłych jak to tortu tęczowego ?
admin
To są blaty bezowe, a co za tym idzie nie można foremki natłuścić i wysypać np. mąką, dlatego piecze się je na papierze do pieczenia. Moim zdaniem wyjęcie ich z tych foremek bez uszkodzeń będzie bardzo trudne.