CIASTO KRÓWKA

55 komentarzy

CIASTO KRÓWKA to jak większość miodowników, ciasto dla cierpliwych 🙂 Miodowe placki po upieczeniu i wystudzeniu robią się twarde i miękną dopiero od masy, którą zostaną przełożone. Po dwóch dniach placki są już miękkie, ale po 3-4 dniach dosłownie rozpływają się w ustach 🙂 Można przyspieszyć proces zmiękczania ciasta i nasączyć placki np. gorzką herbatą, ale moim zdaniem smaczniejsze są jak miękną powoli. Warto poczekać, bo ciasto jest po prostu pyszne 🙂



Składniki:
Ciasto

  • 3 szklanki* mąki pszennej
  • 150 g kostki do pieczenia Kasia
  • 2/3 szklanki cukru
  • 2 jajka
  • 2 łyżki prawdziwego miodu (u mnie faceliowy)
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej

Masa budyniowa

  • 2 opakowania budyniu waniliowego lub śmietankowego (opakowanie na 0,5 l mleka) – użyłam budyniu waniliowego do ciast i kremów
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 7 łyżek cukru
  • 800 ml mleka
  • 200 g kostki do pieczenia Kasia Ekstra Maślany Smak (w temp. pokojowej)

Dodatkowo

  • puszka (510 g) masy krówkowej (kajmaku)
  • 50 g migdałów w płatkach



CIASTO KRÓWKA

Jak zrobić ciasto krówka?

Ciasto

Do miski wsypać mąkę, dodać pokrojoną na małe kawałki kostkę do pieczenia Kasia, cukier, sodę oczyszczoną, jajka, miód i zagnieść jednolite ciasto. Zagniecione ciasto podzielić na dwie równe części (najlepiej ciasto zważyć). Blachę do pieczenia (a najlepiej dwie blachy) o wymiarach 22×33 cm, wyłożyć papierem do pieczenia.

Do blachy przełożyć połowę ciasta i wykleić nim równo spód blachy (można też ciasto rozwałkować na stolnicy i przełożyć do blachy), ciasto nakłuć widelcem. Z drugą połową ciasta postąpić analogicznie.

Blachę z ciastem wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (grzanie góra i dół) i piec ok. 12 min (ciasto powinno się zrobić złote). Upieczone ciasto wyjąć z piekarnika przełożyć na kratkę razem z papierem, na którym się piekło (na początku będzie miękkie), a po paru minutach (gdy stwardzieje), wyjąć papier i zostawić ciasto na kratce do całkowitego ostygnięcia. Drugi placek upiec w ten sam sposób.

Masa budyniowa

Do miski wlać 1/3 mleka, a pozostałe mleko przelać do garnka. Mleko w garnku zagotować. Do miski z mlekiem wsypać budynie, dodać łyżkę mąki pszennej i cukier, wymieszać, a następnie wlać na gotujące się mleko. Cały czas mieszając, ugotować budyń. Gotowy budyń przelać do miski, którą przykryć z wierzchu folią spożywczą tak, żeby dotykała budyniu (dzięki temu nie utworzy się kożuch). Budyń odstawić do całkowitego ostudzenia, po ostygnięciu powinien mieć temperaturę pokojową.
Do miski przełożyć miękką kostkę do pieczenia Kasia Ekstra Maślany Smak i utrzeć mikserem na puszystą masę, następnie cały czas miksując, dodawać po łyżce wystudzony budyń.

Miksować do otrzymania gładkiej masy.

Składanie ciasta

Blachę, w której piekło się ciasto, wyłożyć papierem do pieczenia (łatwiej będzie wyjąć gotowe ciasto), na spodzie ułożyć jeden blat ciasta, na cieście rozprowadzić równą warstwę masy budyniowej,

przykryć drugim blatem ciasta, na którym rozprowadzić masę krówkową (żeby łatwiej było rozprowadzić masę kajmakową można zamkniętą puszkę włożyć na chwilę do ciepłej wody).

Płatki migdałów podprażyć na suchej patelni (rozgrzać patelnię, wsypać płatki migdałów i podsmażyć mieszając, aż migdały się zarumienią). Prażone płatki migdałów całkowicie wystudzić, a następnie posypać nimi wierzch ciasta.

Blachę z ciastem owinąć folią spożywczą, wstawić do lodówki i najlepiej zapomnieć o nim przynajmniej na dwa dni 🙂

Smacznego!

*Szklanka użyta w moich przepisach do odmierzania składników ma zawsze pojemność 250 ml 🙂



miodownik z masa budyniowa

ciasto krowka z masa budyniowa

krowka z kajmakiem

55 Responses to “CIASTO KRÓWKA”

  1. Czesia

    Nie mieszkam w Polsce (w USA) nie spotkalam tutaj masy krowkowej,a chetnie upieklabym to ciasto bo uwielbiam takie,co moge innego zastosowac?

  2. admin

    Proszę poszukać pod nazwą dulce de lache, a jak się nie uda można masę krówkową (kajmak) przygotować samodzielnie http://przepisyjoli.com/2015/02/kajmak-podstawy-gotowania/
    Pozdrawiam serdecznie

  3. Adrian Mazurkiewicz

    Uwielbiam wszelkiej maści desery krówkowe. A co do samej masy – w internecie jest sporo prostych przepisów na domową masę kajmakową, sama niejednokrotnie z nich korzystałam. Pozdrawiam serdecznie 🙂

  4. Anonim

    można rozpuścić cukierki krówki w odrobinie mleka, wychodzi idealna masa kajmakowa. Ciepła swietnie się rozsmarowuje na cieście

  5. Anonim

    Aby uzyskać masę kajmakową kup mleko skondensowane słodzone w puszce. Tę puszkę (bez otwierania) włóż do garnka z wodą i gotuj całość na wolnym ogniu przez 3,5 godziny. Po tym czasie w puszce będziesz miała kajmak

  6. admin

    Znam tę metodę 🙂 Gotując mleko w puszce trzeba pamiętać, żeby przez cały czas gotowania puszka była zanurzona w wodzie, w przeciwnym razie może wybuchnąć.

  7. Kasia

    Witam serdecznie mam pytanie czy blaty same piec na przykład 2 dni wcześniej i przełożyć po dwóch dniach kremem czy taki krem może leżeć 2 dni i nic się tym nie będzie działo?

  8. admin

    Spokojnie można przełożyć blaty kremem dwa dni przed podaniem, ciasto będzie jeszcze lepsze, a przechowywane w lodówce bez problemu wytrzyma 🙂

  9. Magda

    Proszę o informację jaka pojemność ma szklanka w Pani przepisie. Zaraz będę pięć i dopadła mnie wątpliwość..

  10. admin

    Szklanka używana w moich przepisach do odmierzania składników ma zawsze pojemność 250 ml 🙂

  11. Agata

    Będę piekła na niedzielę

  12. Agata

    Czy jak upieke spody we czwartek to mogę przełożyć je w sobotę?

  13. admin

    Tak, można spokojnie upiec spody kilka dni wcześniej. Ja całkowicie wystudzone zawijam w papier do pieczenia.

  14. Agata

    Ciasto już gotowe

  15. Agata

    Polecam przepis ciasto pyszne

  16. Magda

    Czy masła do kremu można dać 250g?

  17. admin

    Tak, można.

  18. Beata

    Jakiej wielkości jest blacha?

  19. admin

    Tak jak jest napisane w przepisie – 22×33 cm.

  20. Natalia

    Wyszło pyszne, dziękuję:)

  21. Justyna

    A mnie placki nie zmiękły po dwóch dniach i nie wiem co może być tego powodem? 🙁
    Smak ciasta super

  22. admin

    Szczerze, ja też nie wiem, bo nigdy nie miałam takiego przypadku, a piekę miodowniki regularnie od lat. Może placki piekły się za długo?

  23. Jola

    Zamiast budyniu waniliowego użyła Pani jednego czy dwa kremy waniliowe do ciast i tortów ?

  24. admin

    Nie użyłam kremu tylko budyniu waniliowego do ciast i kremów – tak się dokładnie nazywa. Tak jak w opisie – 2 opakowania.

  25. Patrycja

    Ile ml mleka należy użyć do masy?

  26. admin

    Tak jak jest napisane w przepisie – 800 ml.

  27. Lidia

    Dzień dobry, czy mogę użyć zwykłego budyniu, ponieważ nie udało mi się znaleźć tego do kremów. Czy powinnam go wspomóc żelatyną ?

  28. admin

    Dzień dobry, tak oczywiście, można użyć zwykłego budyniu i nie trzeba dodawać żelatyny. Budyń do ciast i kremów, jest tak naprawdę zwykłym budyniem, ale w składzie ma dodatkowo pokruszoną wanilię.

  29. Basia

    Masę krowkowa można też uzyskać z mleka skondensowanego słodkiego gotując je w puszce we wodzie ok 3 godzin.

  30. admin

    Tak, trzeba tylko pamiętać, że puszka przez cały czas gotowania musi być zanurzona w wodzie i żeby jej nie otwierać od raz u po ugotowaniu 🙂

  31. Bernadka

    Pycha ,

  32. Martyna

    Masa budyniowa wyszła mi rzadka czy w lodowce zrobi się twardsza? Czy zrobiłam coś źle?

  33. admin

    Powinna zgęstnieć po schłodzeniu 🙂

  34. Ania

    Mi też masa wyszła bardzo rzadka i pomimo że stała w lodówce nie zgestniala.Nie wiem co źle zrobiłam.

  35. admin

    Czy mieszała Pani budyń w czasie studzenia? Jeżeli nie, to budyń mógł być za krótko gotowany lub w składzie budyniu było coś nie tak.

  36. Ania

    W trakcie studzenia budyniu nie mieszalam.Czy trzeba mieszać?

  37. admin

    Pytałam, bo właśnie nie należy mieszać budyniu w czasie studzenia, przez to krem może wyjść rzadki.

  38. Ania

    Dziękuję za odpowiedź na święta zamierzam znów upiec na pewno się uda.

  39. Kasia

    Ja też zamierzam piec krówke na swieta.Będzie to moje pierwsze ciasto wiec mam pytanie ile czasu powinnam gotować budyń żeby byl dobry?

  40. admin

    Budyń musi się zagotować, tak żeby nie było czuć w smaku surowej mąki.

  41. Ala

    Pomocy co robić zrobiłam krem ale jest tak rzadki że wszystko mi wypływa z ciasta Co robić???

  42. admin

    Krem może być rzadki jeżeli za krótko gotowała Pani budyń lub mieszała go Pani w czasie studzenia. Nie wiem ile czasu ciasto się chłodzi, może potrzebuje jeszcze trochę czasu.

  43. Ala

    Czy budynie do kremu trzeba dodać te mniejsze?

  44. admin

    Co rozumie Pani przez „te mniejsze”? Do kremu należy użyć dwa opakowania budyniu – jedno opakowanie zgodnie z informacją na opakowaniu na 0,5 l mleka (waga takiego budyniu to 40 g).

  45. Magda

    Dzień dobry piekłam ciasto krówka na święta wyszło idealne rodzina myślałam nawet że ti ciasto z cukierni .Wczoraj postanowiłam upiec jeszcze raz ciasto niestety krem mi kompletnie nie wyszedł. Masa była bardzo rzadka myślałam ze w lodówce zgęstnieje jednak nic z tego. Zastanawiam się jaka mogla być tego przyczyna gdyż robiłam wszystko tak jak za pierwszym razem. Bardzo polubiłam to ciasto a wręcz uwielbiam więc spróbuję na niedzielę upiec jeszcze raz ale mam obawy odnośnie masy czy mi się uda.

  46. admin

    Może użyła Pani budyniu innej firmy i z nim było coś nie tak? Nie mam pojęcia, dlaczego wyszła rzadka, zawsze robię ją tak jak opisałam w przepisie i nigdy nie miałam takiego problemu 🙁

  47. Lena

    Czy podane wymiary blaszki to wymiary zewnętrzne czy wewnętrzne?

  48. admin

    Wymiar zewnętrzny od wewnętrznego różni się o jakieś 2-3 mm, bo taka jest grubość blachy, więc nie ma to żadnego wpływu na ilość użytych składników w razie gdyby ktoś zmierzył blaszkę wewnątrz, a była mierzona na zewnątrz. Blaszka zmierzona była na zewnątrz.

  49. Barbara

    a cukier to chodzi o kryształ, czy cukier puder?

  50. admin

    W moich przepisach wszędzie gdzie jest mowa o cukrze, chodzi o biały cukier kryształ. Jeżeli do przepisu potrzebny jest inny rodzaj cukru np. cukier puder lub cukier trzcinowy, zaznaczam to w przepisie 🙂

  51. P

    Czy można zrobić zwykłe kruche ciasto? (Bez miodu) takie jak np. Do szarlotki?
    I czy do budyniu zamiast margaryny można dać masło śmietankowe?

  52. admin

    Tak, można dać do budyniu masło śmietankowe. Jeżeli chodzi o zmianę ciasta na kruche, to technicznie nie ma przeciwwskazań, ale efekt końcowy smakowo na pewno będzie inny.

  53. MIODOWNIK Z SEREM - idealneciasta.com

    […] Polecam również: CIASTECZKA Z KRÓWKAMI […]

  54. Aleksandra

    Czy to możliwe że blaty wyszły miękkie i nie twardnieją?

  55. admin

    Po całkowitym wystudzeniu powinny stwardnieć.

Zostaw komentarz