CIASTO ŁABĘDZI PUCH to pyszne, delikatne ciasto przełożone wyjątkowym kremem – wyjątkowość kremu polega na tym, że do jego przygotowania używa się bułek kajzerek, które są zupełnie niewyczuwalne w gotowym kremie, ale doskonale go zagęszczają 🙂
Wpis powstał we współpracy z marką Amica i zawiera lokowanie produktów – płytę indukcyjną i okap.
Polecam również:
KOKOSOWO-ANANASOWY GRYSIKOWIEC
Składniki:
Biszkopt
- 5 jajek wielkości „L” (w temp. pokojowej)
- 3/4 szklanki* cukru
- 3/4 szklanki mąki pszennej
- 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej
- szczypta soli
Krem kokosowy
- 2 czerstwe bułki kajzerki
- 3 szklanki mleka 3,2% tłuszczu
- 1/2 szklanki cukru
- 2 łyżki cukru waniliowego
- 100 g wiórków kokosowych
- 200 g masła (w temp. pokojowej)
Kokosowa posypka
- 50 g wiórków kokosowych
- 1 łyżka masła
- 2 łyżki cukru
Dodatkowo
- ok. 150 g dżemu z czarnej porzeczki
- 1/2 szklanki mleka lub wody z sokiem z cytryny do nasączenia biszkoptu
CIASTO ŁABĘDZI PUCH
Jak zrobić ciasto łabędzi puch?
Biszkopt
Białka oddzielić od żółtek. Do białek dodać szczyptę soli i ubijać mikserem. Gdy białka zaczną się pienić dodać w kilku porcjach cukier i ubijać dalej do otrzymania sztywnej, lśniącej piany. Następnie wmiksować do piany żółtka. Mąkę pszenną i ziemniaczaną przesiać i wmiksować na małych obrotach miksera do piany. Spód blachy o wymiarach 21×25 cm wyłożyć papierem do pieczenia (boków nie natłuszczać). Do tak przygotowanej blachy przełożyć ciasto i wyrównać. Biszkopt wstawić do piernika nagrzanego do 170 stopni (grzanie góra i dół) i piec biszkopt 30-35 min (do tzw. suchego patyczka). Upieczony biszkopt wyjąć z piekarnika, blachą energicznie stuknąć w blat kuchenny i odstawić biszkopt do całkowitego wystudzenia w blaszce.
Wystudzony biszkopt obkroić od blaszki, wyjąć, zdjąć papier ze spodu ciasta i przekroić biszkopt na dwa równe blaty (ja dodatkowo ścinam ok. 2 mm spieczonej góry biszkoptu).
Krem kokosowy
Czerstwe bułki (jeżeli nie macie czerstwych bułek możecie je chwilę wysuszyć w piekarniku) połamać na mniejsze kawałki, przełożyć do miski, zalać 2 szklankami mleka i odstawić na 15-20 min, żeby bułki zmiękły. Po tym czasie rozdrobnić namoczone bułki widelcem (można je też zblendować), do bułek wsypać wiórki kokosowe i wymieszać.
Pozostałe mleko (1 szklankę) wlać do rondla z grubym dnem, dodać cukier (zwykły i waniliowy) i podgrzać do zagotowania.
Do gotującego się mleka przełożyć masę bułkowo-kokosową, dokładnie wymieszać i gotować na średniej mocy palnika mieszając.
Masę gotować do momentu aż zgęstnieje. Tak przygotowaną masę kokosową odstawić do całkowitego wystudzenia w temperaturze pokojowej.
Miękkie masło przełożyć do miski i zmiksować na jasną puszystą masę. Następnie cały czas miksując dodawać do masła po łyżce wystudzoną masę kokosową. Całość miksować tylko do połączenia składników i uzyskania jednolitego kremu.
Blaszkę, w której piekł się biszkopt, wyłożyć papierem do pieczenia (łatwiej będzie wyjąć gotowe ciasto). Na spodzie blaszki ułożyć jeden blat biszkoptu, nasączyć go lekko mlekiem lub wodą z cytryną i posmarować równą warstwą dżemu z czarnej porzeczki.
Na dżemie rozprowadzić ok. 3/4 kremu kokosowego.
Drugi blat biszkoptu ułożyć na kremie. Biszkopt nasączyć mlekiem lub wodą z cytryną i rozprowadzić na nim pozostały krem (1/4).
Kokosowa posypka
Na patelni rozpuścić masło, dodać cukier i wiórki kokosowe i podsmażyć mieszając.
Tak przygotowaną kokosową posypkę całkowicie wystudzić, a następnie posypać nią ciasto.
Gotowe ciasto schłodzić min. 2-3 godziny, a najlepiej całą noc przed podaniem.
Smacznego!
*Szklanka użyta w moich przepisach do odmierzania składników ma zawsze pojemność 250 ml 🙂