ORZECHOWY MIODOWNIK

4 komentarze

ORZECHOWY MIODOWNIK to pyszne, bardzo orzechowe ciasto idealne na Święta i specjalne okazje 🙂 Ponieważ przy przygotowaniu ciasta jest trochę pracy, najlepiej jest rozłożyć ją sobie w czasie – miodowe placki można upiec 1-2 dni wcześniej, a biszkopt i budyń do kremu można przygotować dzień wcześniej, przygotowanie kremu i składanie ciasta, to już tylko chwila 🙂

Wpis powstał we spółpracy z marką Amica i zawiera lokowanie produktów – płytę indukcyjną i okap.

Polecam również:
PĄCZKI Z JABŁKAMI



Składniki:
Ciasto miodowe

  • 3 szklanki* mąki pszennej
  • 150 g masła lub margaryny
  • 2/3 szklanki cukru
  • 2 jajka wielkości “L”
  • 2 łyżki prawdziwego miodu
  • 2 łyżeczki sody

Polewa orzechowa

  • 125 g masła lub margaryny
  • 200 g obranych orzechów włoskich – pokrojonych na mniejsze kawałki
  • 4 łyżki cukru
  • 2 łyżki prawdziwego miodu

Orzechowy biszkopt

  • 5 jajek wielkości “L” (w temp. pokojowej)
  • 3/4 szklanki cukru
  • 3/4 szklanki mąki pszennej
  • 1/2 szklanki (50 g) mielonych orzechów włoskich
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta soli

Krem

  • 800 ml mleka
  • 2 opakowania (opakowanie 40 g) budyniu waniliowego lub śmietankowego bez cukru
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 6-7 łyżek cukru
  • 200 g masła (w temp. pokojowej)

Dodatkowo

  • 1/2 szklanki gorzkiej, mocnej herbaty (wystudzonej)
  • 50 ml orzechówki lub rumu – w wersji bezalkoholowej można pominąć
  • słoiczek (280 g) dżemu lub konfitury z czarnej porzeczki



ORZECHOWY MIODOWNIK

Jak zrobić orzechowy miodownik z kremem budyniowym?

Ciasto miodowe

Mąkę wsypać do miski, dodać pokrojone na kawałki masło, cukier, jajka, płynny miód (jeżeli miód ma konsystencję stałą wystarczy go podgrzać do rozpuszczenia), sodę i zagnieść (ręką lub mikserem z hakiem) gładkie ciasto. Zagniecione ciasto podzielić na dwie równe części (można ciasto zważyć, żeby części były równe). Przygotować dwie blaszki o wielkości 22×33 cm (jeżeli nie macie dwóch takich blaszek, pieczcie placki po kolei). Blaszki wyłożyć papierem do pieczenia i przełożyć do nich rozwałkowane ciasto (można też ciasta nie wałkować, tylko wykleić nim spód blachy). Ciasto nakłuć w kilku miejscach widelcem.
Jedną blachę z ciastem wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (grzanie góra i dół) i piec 15 min. Upieczony placek wyjąć z piekarnika i przełożyć na kratkę do całkowitego wystudzenia – na początku ciasto będzie miękkie, ale jak wystygnie stwardnieje.
Na drugi placek przygotować orzechową polewę.

Orzechowa polewa

Masło, miód i cukier przełożyć do rondelka i podgrzać na średniej mocy palnika.

jak zrobic ciasto z orzechami

jak zrobic polewę do ciasta

Gdy składniki się podgrzeją i połączą (masa będzie jednolita), dodać pokrojone orzechy włoskie i dokładnie wymieszać. Masę podgrzewać przez kilka minut, aż zgęstnieje.
Tak przygotowaną orzechową polewę wyłożyć na drugi placek (nieupieczony) i równo rozprowadzić. Ciasto z orzechową polewą wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni (grzanie góra i dół) i piec 15-17 min. Upieczone ciasto wyjąć z piekarnika i przełożyć na kratkę do całkowitego wystudzenia (łatwiej jest na początku przełożyć na kratkę ciasto razem z papierem, na którym się piekło, a jak przestygnie usunąć papier).

Biszkopt orzechowy

Białka oddzielić od żółtek. Do białek dodać szczyptę soli i ubijać mikserem. Gdy białka zaczną się pienić dodać w kilku porcjach cukier i ubijać dalej do uzyskania sztywnej, lśniącej piany. Zmniejszyć obroty miksera i wmiksować do piany kolejno żółtka. Mąkę przesiać do miski, dodać proszek do pieczenia, mielone orzechy i wymieszać. Suche składniki wmiksować (lub wmieszać szpatułką) do piany na małych obrotach miksera. Spód blachy o wymiarach 22×33 cm wyłożyć papierem do pieczenia (boków nie natłuszczać). Do tak przygotowanej blachy przełożyć ciasto i wyrównać. Blachę z ciastem wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni (grzanie góra i dół) i piec ok. 35 min do tzw. suchego patyczka. Upieczony biszkopt wyjąć z piekarnika i całkowicie wystudzić w blaszce, następnie obkroić biszkopt od blaszki, wyjąć i zdjąć papier ze spodu ciasta – ja ścinam ok. 2-3 mm z góry i z dołu biszkoptu.

Krem budyniowy

200 ml mleka wlać do miseczki, dodać budynie (proszek), mąkę pszenną, cukier i wymieszać dokładnie rózgą. Pozostałe mleko wlać do rondelka i podgrzać do zagotowania.

jak zrobic krem budyniowy

Na gotujące się mleko wlać mleko z budyniem i gotować na średniej mocy palnika cały czas mieszając, do uzyskania gęstego budyniu. Ugotowany budyń przełożyć do miski, przykryć z wierzchu folią spożywczą (tak, żeby dotykała powierzchni budyniu – nie wytworzy się kożuch). Budyń odstawić do całkowitego wystudzenia w temp. pokojowej.

Miękkie masło przełożyć do miski i zmiksować na puszystą masę. Następnie cały czas miksując dodawać po łyżce wystudzony budyń i miksować do uzyskania gładkiego kremu.

jak zrobic krem budyniowy

Składanie ciasta

Blachę, w której piekliśmy miodowy placek lub biszkopt – wymiary 22×33 cm, wyłożyć papierem do pieczenia – łatwiej będzie wyjąć gotowe ciasto.
Na spodzie blaszki ułożyć miodowy placek (ten bez orzechów) i na cieście rozprowadzić połowę budyniowego kremu. Na orzechowym biszkopcie rozprowadzić równą warstwę dżemu z czarnej porzeczki (użyć połowę dżemu) i ułożyć biszkopt posmarowaną częścią na kremie budyniowym.
Wystudzoną herbatę wymieszać z alkoholem (orzechówką lub rumem) i tak otrzymanym ponczem nasączyć biszkopt. Na biszkopcie rozprowadzić drugą część dżemu z czarnej porzeczki i drugą połowę budyniowego kremu.

jak zrobic ciasto z kremem budyniowym

Na budyniowym kremie ułożyć drugi miodowy placek (ten z orzechami) i lekko docisnąć.

Blachę z ciastem owinąć folią spożywczą i odstawić do lodówki lub w chłodne miejsce na 1-2 dni. Ciasto wyjąć z lodówki na 30 min przed krojeniem.

Smacznego!

*Szklanka użyta w moich przepisach do odmierzania składników ma zawsze pojemność 250 ml 🙂



orzechowy miodownik

przepis na miodownik z orzechami i kremem

ciasto miodowe z kremem

przepis na miodownik z orzechami

4 odpowiedzi do “ORZECHOWY MIODOWNIK”

  1. Rafaela

    Dziekuje bardzo za super przepis. Jestem pod duzym wrazeniem, bo widze ze ciasto nie jest skomplikowane, a napewno bardzo smaczne i ekskluzywne szczegolnie na swieta Bozego Narodzenia.

  2. Ania

    Czy gdyby masło zastąpić serkiem maskarpone, to krem by się udał, czy raczej nie ?

  3. admin

    Można zrobić krem budyniowy z dodatkiem serka mascarpone.

  4. Ania

    Czyli rozumiem ze masło pomijam i zastępuje serkiem , w jakiej ilości ?

Zostaw komentarz