PĄCZKI Z CZEKOLADĄ są bardzo delikatne, puszyste i pyszne 🙂 Jeżeli nie macie ochoty przygotowywać czekoladowego nadzienia, możecie użyć do nadzienia gotowego kremu czekoladowego np. nutelli.
Polecam również:
FAWORKI NA PIWIE
Składniki (na 17 pączków):
Rozczyn
- 25 g świeżych drożdży lub 7 g drożdży suchych – chyba, że producent drożdży suchych zaleca inny przelicznik
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka mąki pszennej
- 1 szklanka* ciepłego mleka
Ciasto
- 2 szklanki mąki pszennej tortowej
- 1 szklanka mąki krupczatki
- 3 jajka wielkości “L”
- 3 łyżki cukru
- 70 g roztopionego i przestudzonego masła
- 50 ml spirytusu, wódki lub innego alkoholu – ewentualnie można użyć octu lub soku z cytryny – żeby pączki nie nasiąkały tłuszczem w czasie smażenia
Czekoladowe nadzienie
- 200 ml śmietanki 30%
- 200 g czekolady – u mnie 100 g deserowej i 100 g mlecznej
- 1 łyżka miodu
- 2 łyżki masła
- można dodać do smaku 20 ml whiskey
Lukier
- 1 i 1/2 szklanki cukru pudru
- 4-5 łyżek gorącej wody
- 40 g czekolady
Dodatkowo
- olej do smażenia – u mnie 1 l oleju rzepakowego
PĄCZKI Z CZEKOLADĄ
Jak zrobić pączki z czekoladą?
Rozczyn
Świeże drożdże pokruszyć do miseczki, dodać cukier i rozetrzeć łyżeczką aż drożdże zrobią się płynne. Następnie dodać mąkę i ciepłe (nie gorące) mleko, wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na 10-15 min, żeby rozczyn zaczął pracować.
Z suchych drożdży nie trzeba robić rozczynu, można dodać je wraz z pozostałymi składnikami rozczynu do składników ciasta.
Ciasto
Mąkę pszenną tortową i mąkę krupczatkę wsypać do miski, dodać cukier, wyrośnięty rozczyn, jajka, roztopione, przestudzone masło, spirytus i wyrobić (ręką lub mikserem z hakiem) gładkie, jednolite ciasto – ciasto wyrabiać min. 10 minut. Wyrobione ciasto przełożyć do natłuszczonej olejem miski, miskę przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na 1-1,5 h – ciasto powinna podwoić swoją objętość.
Czekoladowe nadzienie
W czasie gdy ciasto rośnie przygotować czekoladowe nadzienie. Śmietankę wlać do rondelka i podgrzać do zagotowania. Rondelek zdjąć z palnika, dodać połamane na kawałki czekolady, miód, masło, whiskey (opcjonalnie) i wymieszać rózgą do uzyskania jednolitego kremu.
Ciepły krem będzie płynny, ale wraz z jego chłodzeniem konsystencja będzie bardziej stała – dobrze schłodzony ma idealną konsystencję do wyciskania rozetek na torcie 🙂 Krem wystudzić i wstawić do lodówki.
Przygotowanie pączków
Wyrośnięte ciasto przełożyć na stolnicę – można podsypać ją odrobiną mąki (tylko tyle ile potrzeba, żeby ciasto się nie kleiło) lub posmarować olejem – używam silikonowej stolnicy i robiąc pączki zawsze natłuszczam ją olejem, ręce przy formowaniu pączków również. Ciasto chwilę wyrobić (jeżeli będzie taka potrzeba, podsypać trochę mąki, ale tylko tyle, żeby z ciastem dało się pracować). Wyrobione ciasto podzielić na 17 równych części (ważę ciasto) i z każdej części uformować okrągłą lub lekko podłużną bułeczkę. Uformowane pączki ułożyć (sklejeniem do dołu) na natłuszczonej olejem powierzchni – owijam duże, drewniane deski folią spożywczą i natłuszczam olejem, można też układać uformowane pączki na desce/blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Pączki przykryć lekką ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 15-20 min, żeby podrosły.
W garnku rozgrzać olej do 175 stopni – temperaturę najłatwiej jest kontrolować przy użyciu termometru, bez termometru najłatwiej jest sprawdzić temperaturę oleju na kawałku ciasta wrzuconym do garnka – jeżeli od razu wypłynie i zacznie się równo smażyć (nie palić) temperatura jest odpowiednia.
Pączki przekładać ostrożnie (po wyrośnięciu są bardzo delikatne) na rozgrzany olej i smażyć ok. 1,5-2 min z każdej strony.
Usmażone pączki odsączyć z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku.
Nadziewanie
Krem czekoladowy przełożyć do rękawa cukierniczego z końcówką do nadziewania lub np. do dużej strzykawki i nadziewać jeszcze ciepłe pączki.
Lukier
Cukier puder wsypać do miski i dodając stopniowo gorącą wodę ucierać łyżką do otrzymania odpowiedniej konsystencji. W tak przygotowanym lukrze zanurzać pączki i odkładać na kratkę.
Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej, przełożyć do rękawa cukierniczego lub woreczki, odciąć końcówkę/rożek i wycisnąć na lukrze czekoladowe paseczki.
Smacznego!
*Szklanka użyta w moich przepisach do odmierzania składników ma zawsze pojemność 250 ml 🙂
7 Responses to “PĄCZKI Z CZEKOLADĄ”
Anka
A czy można nadziewać przed pieczeniem czy że względu na śmietanę niekoniecznie?
admin
Jeżeli zależy Pani na takiej konsystencji nadzienia jaką widać u mnie, to proszę nadziewać je już po usmażeniu.
POMARAŃCZOWE PĄCZUSIE - idealneciasta.com
[…] Polecam również: PĄCZKI Z CZEKOLADĄ […]
Aga
Tego kremu czekoladowego nie trzeba ubić przed nadziewaniem pączków? Taki wyjęty z lodówki jest gotowy?
admin
Nie trzeba ubijać, czekoladowe nadzienie ma mieć konsystencję nutelli, a nie kremu do tortu 😉
Iwona
Ile powinna ważyć każda kilka?
admin
Proszę zważyć ciasto i wynik podzielić przez 17.