CHLEBKI DO ŻURKU

7 komentarzy

CHLEBKI DO ŻURKU są pyszne i bardzo proste w przygotowaniu 🙂 Ja wolę mniejsze chlebki (nie lubię marnować jedzenia, a w mniejszej wersji zostają zjadane w całości), ale jeżeli wolicie większą wersję, to ciasto z poniższych składników możecie podzielić na trzy części i uformować trzy chlebki.

Polecam również:
CHLEB NA ŻURKUSkładniki (na 4 mniejsze lub 3 większe chlebki):
Rozczyn

 • 25 g świeżych drożdży lub 7 g drożdży suchych – chyba, że producent drożdży suchych zaleca inny przelicznik
 • 1/2 łyżeczki cukru
 • 1 łyżka mąki pszennej
 • 1/4 szklanki* ciepłej wody

Ciasto

 • 3 szklanki mąki pszennej chlebowej TYP 750
 • 1 szklanka ciepłej wody
 • 1 jajko wielkości “L”
 • 1-2 łyżeczki soli
 • 2 łyżki oleju

Dodatkowo

 • jajko do posmarowania chlebków przed pieczeniem
 • białko do posmarowania wnętrza chlebkówCHLEBKI DO ŻURKU

Jak zrobić chlebki do żurku?

Rozczyn

Ze świeżych drożdży zrobić rozczyn. Drożdże pokruszyć do miseczki, dodać cukier i rozetrzeć, aż drożdże zrobią się płynne. Następnie dodać mąkę, ciepłą (nie gorącą) wodę, wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na 10-15 min, żeby drożdże zaczęły pracować.

Z suchych drożdży nie trzeba robić rozczynu, można dodać je wraz z pozostałymi składnikami rozczynu do ciasta.

Ciasto

Mąkę przesiać do miski, dodać wyrośnięty rozczyn, jajko, sól, olej, ciepłą (nie gorącą) wodę i wyrobić (ręką lub mikserem z hakiem) jednolite ciasto (ciasto wyrabiać min. 8-10 min). Wyrobione ciasto przełożyć do natłuszczonej olejem miski, miskę przykryć ściereczką i odstawić do wyrastania w ciepłe miejsce na 1-1,5 h – ciasto powinno podwoić swoją objętość. Wyrośnięte ciasto przełożyć na podsypaną mąką stolnicę, chwilę wyrobić i podzielić na cztery równe części (u mnie każda część miała 220 g). Każdą z czterech części ciasta podzielić na dwie części – małą ok. 15-20 g i dużą ok. 200-205 g. Z małej części ciasta uformować kuleczkę, a z dużej okrągły chlebek.

jak zrobić chlebki do żurku

Uformowany chlebek ułożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce, na środku zrobić wgłębienie np. trzonkiem drewnianej łyżki, posmarować odrobiną rozkłóconego jajka i “przykleić” kuleczkę. Chlebki ułożyć na blasze w odstępach od siebie (moje były trochę za blisko i przytuliły się w czasie pieczenia 🙂 ).

Uformowane chlebki przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 20 min, żeby podrosły. Wyrośnięte chlebki posmarować rozkłóconym jajkiem.

jak upiec chlebki do żurku

Blachę z chlebkami wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni (grzanie góra i dół) i piec 30-35 min. Upieczone chlebki studzić na kratce.

Przed podaniem odkroić górę chlebka, wydrążyć ostrożnie środek uważając, żeby nie przedziurawić skórki, posmarować środek chlebka lekko rozkłóconym białkiem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (grzanie góra i dół) na 5 minut – dzięki temu chlebek nie rozmoknie od zupy.

Smacznego!

*Szklanka użyta w moich przepisach do odmierzania składników ma zawsze pojemność 250 ml 🙂chlebki do żurku

przepis na chlebki do żurku

przepis na chleb

żurek w chlebie

chlebki do żurku

7 Responses to “CHLEBKI DO ŻURKU”

 1. Marzena

  Dzien dobry. Czy taki chlebek można zrobić dzien wcześniej przed zjedzeniem.

 2. admin

  Tak, można upiec chlebki 1-2 dni przed podaniem, a w dniu podania zwilżyć je lekko wodą (np. pędzelkiem) i kilka minut podgrzać w piekarniku (w temp. 180 stopni) będą jak świeżo upieczone 🙂

 3. Julia

  Ile potrzebuje maki na 7 malych chlebköw

 4. admin

  Proszę przeliczyć składniki proporcjonalnie lub po prostu podwoić składniki, wtedy otrzyma Pani 8 małych chlebków.

 5. Anna

  czy z tego ciasta można zrobić chlebek do święconki?

 6. admin

  Tak 🙂

 7. Anna

  Zrobiłam z półtorej porcji, wyszły 4 chlebki do żurku i 3 mini chlebki do koszyczka. Przepis rewelacja. Pierwszy raz wszyscy zjedli cały chleb a nie tylko pokrywkę 🙂 Dziękuję.

Zostaw komentarz