CHLEB NA ŻURKU

Zostaw komentarz

CHLEB NA ŻURKU jest mięsisty, wilgotny i ma cudownie chrupiącą skórkę 🙂 Dodatek żurku sprawia, że chleb przypomina w smaku dobry chleb na zakwasie chlebowym, ale nie musicie się martwić, upieczony chleb nie smakuje jak żurek, nie jest kwaśny i nie czuć w nim smaku czosnku 🙂

Polecam również:
CHLEB MIESZANY ŁYŻKĄSkładniki:
Rozczyn

  • 25 g świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżka mąki pszennej TYP 650
  • 200 ml ciepłej wody

Ciasto

  • 500 g mąki pszennej TYP 650
  • 150 g mąki żytniej razowej TYP 2000
  • 1-2 łyżeczki soli – ja daję 2 łyżeczki
  • 2 łyżki oleju
  • 1 szklanka żurku (zakwasu na żurek) – przygotowanego samodzielnie lub kupnego – szukajcie go w sklepach w lodówce i zwróćcie uwagę na jego skład – powinien zawierać wodę, mąkę żytnią, czosnek, przyprawy, bez polepszaczy i substancji konserwujących

Dodatkowo

  • masło i otręby (u mnie żytnie) lub mąka – do wysypania formyCHLEB NA ŻURKU

Jak zrobić chleb na żurku?

Rozczyn

Drożdże pokruszyć do miseczki, dodać cukier i rozetrzeć, aż drożdże zrobią się płynne. Następnie dodać mąkę, ciepłą (nie gorącą) wodę, wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na 10-15 min, żeby drożdże zaczęły pracować.

Ciasto

Mąki pszenną i żytnią wsypać do miski, dodać olej, sól, żurek, wyrośnięty rozczyn i wyrobić (ręką lub mikserem z hakiem) gładkie ciasto. Ciasto wyrabiać min. 10 min.

jak zrobic chleb

Wyrobione ciasto przełożyć do natłuszczonej olejem miski, miskę przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 1-1,5 h – ciasto powinno podwoić swoją objętość.
Wrośnięte ciasto przełożyć na podsypaną mąką stolnicę (podsypujcie tylko tyle mąki ile potrzeba, żeby ciasto się nie kleiło) i chwilę wyrobić. Wyrobione ciasto uformować w wałek.
Długą formę (keksówkę) o wymiarach 8×28 cm posmarować masłem i wysypać otrębami lub mąką (można też blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia). Do tak przygotowanej blaszki przełożyć ciasto, blaszkę przykryć ściereczką i odstawić na 15 min do ponownego wyrastania. Wyrośnięty chleb posmarować z wierzchu zimną wodą i posypać mąką.

jak upiec chleb

Na najniższym poziomie piekarnika umieścić blachę z wyposażenia piekarnika, ułożyć na niej naczynie żaroodporne i wlać do niego gorącą wodę (naczynie z gorącą wodą powinno być w piekarniku przez cały czas pieczenia chleba). Na środkowym poziomie piekarnika umieścić kratkę z wyposażenia piekarnika. Piekarnik rozgrzać do 200 stopni (grzanie góra i dół). Do rozgrzanego piekarnika, na kratkę ustawioną na środkowym poziomie, wstawić blaszkę z chlebem.

Chleb piec godzinę. Po tym czasie wyjąć chleb z piekarnika, następnie wyjąć go z blaszki i postukać w spód chleba, jeżeli odgłos będzie “głuchy” oznacza to, że chleb jest upieczony.

Upieczony chleb studzić na kratce.

Smacznego!chleb na drożdżach przepis

chleb z dodatkiem żurku

chleb na żurku

Zostaw komentarz