CHAŁKA JOGURTOWA jest bardzo puszysta, delikatna i dosłownie rozpływa się w ustach. Na drugi dzień po upieczeniu chałka smakuje tak samo dobrze, jedynym problemem jest tylko to czy na drugi dzień zostanie cokolwiek, bo jest tak pyszna, że ciężko jest się powstrzymać przed zjedzeniem kolejnego kawałka. Oczywiście możecie ją zrobić bez posypki lub posypaną np. makiem lub sezamem, u nas jednak chałka musi być z kruszonką 🙂
Polecam również:
MAŚLANE BUŁECZKI Z KRUSZONKĄ
Składniki (z podanych poniżej proporcji wychodzą dwie chałki):
Rozczyn
- 25 g drożdży świeżych lub 7 g drożdży suchych – chyba, że producent drożdży suchych zaleca inny przelicznik
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka mąki pszennej
- 1/2 szklanki* mleka (ciepłego)
Ciasto
- 3 szklanki mąki pszennej np. tortowej
- 1/3 szklanki cukru
- 1 jajko
- 100 g masła (roztopionego)
- 200 g jogurtu naturalnego (w temp. pokojowej)
- szczypta soli
Kruszonka
- 50 g masła (roztopionego)
- 1/2 szklanki mąki pszennej
- 1/4 szklanki cukru
- 1 łyżka cukru waniliowego
Dodatkowo
- jajko do posmarowania chałek przed pieczeniem
CHAŁKA JOGURTOWA
Rozczyn
Świeże drożdże pokruszyć do miseczki, dodać łyżkę cukru i rozetrzeć aż drożdże zrobią się płynne. Następnie dodać do drożdży mąkę i ciepłe (nie gorące) mleko, wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na 10-15 min żeby rozczyn zaczął pracować.
Z suchych drożdży nie trzeba robić rozczynu, wystarczy dodać je wraz z pozostałymi składnikami rozczynu do składników ciasta.
Ciasto
Mąkę przesiać do miski, dodać sól, cukier, jajko, roztopione, przestudzone masło, jogurt, wyrośnięty rozczyn i wyrobić (ręką lub mikserem z hakiem) gładkie, jednolite ciasto. Ciasto wyrabiać min. 10 min do momentu aż zacznie odchodzić od ścianek miski. Wyrobione ciasto przełożyć do natłuszczonej olejem miski.
Miskę z ciastem przykryć ściereczką i odstawić do wyrastania w ciepłe miejsce na 1-1,5 h – ciasto powinno podwoić swoją objętość.
Kruszonka
W czasie gdy ciasto rośnie przygotować kruszonkę. Mąkę, cukier (zwykły i waniliowy) wsypać do miski i wymieszać. Następnie dodać roztopione masło (ciepłe) i wymieszać do otrzymania grudek ciasta – kruszonki. Tak przygotowaną kruszonkę wstawić do lodówki na czas przygotowania ciasta.
Dwie długie formy (keksówki) o wymiarach 9×27 cm wyłożyć papierem do pieczenia (można też blaszki posmarować masłem i wysypać bułką tartą).
Wyrośnięte ciasto drożdżowe przełożyć na podsypaną mąką stolnicę i chwilę wyrobić. Wyrobione ciasto podzielić na dwie równe części. Jedną część ciasta odłożyć na bok, a drugą podzielić na trzy równe części. Z każdej części uformować wałek. Wałki zlepić na końcu i zapleść w warkocz.
Zaplecioną chałkę przełożyć do foremki. Z drugą częścią ciasta postąpić analogicznie – podzielić na trzy części, uformować wałki, zapleść i przełożyć do drugiej blaszki.
Blaszki z chałkami przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na 20-25 min, żeby ciasto podrosło.
Po tym czasie posmarować chałki rozkłóconym jajkiem i posypać kruszonką.
Chałki wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (grzanie góra i dół) i piec 30-35 min. Upieczone chałki wyjąć z piekarnika, wyjąć z blaszki i przełożyć na kratkę.
Smacznego!
*Szklanka użyta w moich przepisach do odmierzania składników ma zawsze pojemność 250 ml 🙂
4 odpowiedzi do “CHAŁKA JOGURTOWA”
Alicja
Mam pytanie jak zmierzyć długość i szerokość blaszki (wewnątrz czy na zewnątrz)?
admin
Długość i szerokość blaszki zawsze mierzy się po spodzie, na zewnątrz, chociaż różnica między wymiarami wewnątrz i na zewnątrz to kilka milimetrów (grubość blachy).
Alicja
Dziekuję
Agnieszka
Piekłam chałkę z tego przepisu już kilka razy. Jest przepyszna ????????????