DOMOWY MAKARON NITKI

1 Comment

DOMOWY MAKARON NITKI przygotowuje się go tylko z trzech składników, w smaku nie ma sobie równych i idealnie nadaje się do rosołu i innych zup 🙂 Zasada przygotowania ciasta na makaron jest taka, że na każde 100 g mąki dajemy jedno jajko, możecie więc stosując się do tej zasady przygotować makaron zarówno ze 100 g mąki, jak i z całego kilograma 🙂 Do przygotowania makaronu możecie oczywiście użyć maszynki do makaronu, która bardzo ułatwia pracę. Tym razem jej nie użyłam, żeby pokazać, że do przygotowania pysznego makaronu wystarczą: stolnica, wałek, ostry nóż i chęci 🙂

Polecam również:
IDEALNE NALEŚNIKI NA KROKIETY

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej TYP 405 lub 500
  • 5 jajek wielkości “L”
  • 1 łyżeczka soli

DOMOWY MAKARON NITKI

Jak zrobić domowy makaron nitki?

Mąkę wsypać do miski, dodać sól i jajka.

jak zrobić ciasto

Ręką lub mikserem z hakiem zagnieść gładkie, jednolite ciasto.

jak zrobić ciasto na makaron

Zagniecione ciasto zawinąć w folię spożywczą i odłożyć na ok. 20 min żeby odpoczęło. Po tym czasie odkroić kawałek ciasta i rozwałkować na duży, jak najcieńszy placek (dobrze rozwałkowane ciasto powinno mieć grubość ok. 1-2 mm). W wałkowanie ciasta trzeba włożyć trochę siły, bo ciasto jest dosyć twarde.

jak rozwałkować ciasto na makaron

Rozwałkowane ciasto przełożyć na lnianą lub bawełnianą ściereczkę i odłożyć np. na blat.
Z pozostałymi częściami ciasta postąpić w ten sam sposób – rozwałkować ciasto i przełożyć na ściereczkę. Ciasto powinno się tak suszyć ok. 30 min. Po tym czasie pokroić ciasto na pasy takiej szerokości jakiej długości chcemy mieć nitki makaronu – moje mają ok. 6 cm.

jak zrobić makaron

Pasy ciasta ułożyć jeden na drugim (przed ułożeniem przesypać je lekko mąką, żeby ciasto się nie sklejało) i pokroić ostrym nożem jak najcieniej.

jak kroić makaron

Pokrojone ciasto przełożyć na podsypaną mąką stolnicę lub arkusz papieru do pieczenia.

Jeżeli planujecie zjeść makaron od razu ugotujcie go w dużej ilości posolonej wody – makaron gotować 3-5 min i odcedzić.

Jeżeli chcecie przechować makaron dłużej to można go zamrozić (nieugotowany) lub bardzo dobrze wysuszyć (może to potrwać kilka dni), a następnie przełożyć do zamykanego pojemnika i przechowywać suchym, chłodnym miejscu. Suchy makaron gotować w osolonej wodzie ok. 7-8 min.

Smacznego!

makaron do rosolu

kluski do zupy

domowy makaron nitki

rosol z makaronem

Jedna odpowiedź do “DOMOWY MAKARON NITKI”

  1. Jadwiga

    Bardzo pieknie wyglada, napewno bardzo dobre, Pamietam z czasow dziecinstwa.

Zostaw komentarz