LUKIER PLASTYCZNY (MASA CUKROWA)

2 komentarze

LUKIER PLASTYCZNY (MASA CUKROWA) Lukier plastyczny można lubić lub nie, osobiście nie przepadam za jego smakiem, jednego jednak nie można mu odmówić, torty nim ozdobione wyglądają wyjątkowo 🙂 Oczywiście można kupić gotową masę cukrową, ale można ją również szybko przygotować w domu, to wcale nie jest trudne 🙂Składniki:

 • 350-400 g cukru pudru
 • 50 g glukozy (użyłam w proszku)
 • 2 łyżeczki żelatyny
 • 35 ml wody
 • opcjonalnie dowolny aromat (dodałam pół łyżeczki aromatu waniliowego)LUKIER PLASTYCZNY (MASA CUKROWA)

Jak zrobić lukier plastyczny?

składniki na lukier plastyczny

Cukier puder przesiać. Żelatynę zalać wodą i odstawić na chwilę do napęcznienia.

przygotowanie lukru plastycznego żelatyna przed dodaniem glukozy

Do napęczniałej żelatyny dodać glukozę i podgrzewać na małej mocy palnika mieszając, tak żeby glukoza się rozpuściła, należy jednak uważać żeby masa się nie zagotowała, bo wtedy żelatyna straci właściwości.

podgrzewanie żelatyny z gliceryną do lukru plastycznego

Gdy masa stanie się jednolita zdjąć garnek z palnika i masę chwilę przestudzić, tak żeby nie była gorąca, ale jeszcze nie stężała.
Do miski wsypać 1/3 przesianego cukru pudru, dodać masę żelatynowo-glukozową, aromat (opcjonalnie)

miksowanie cukru pudru z żelatyną i glukozą do lukru plastycznego

i miksować (hakiem do wyrabiania ciasta drożdżowego) dosypując łyżeczką cukier puder. Gdy masa zacznie przypominać klejący lukier, najlepiej przełożyć ją na posypaną cukrem pudrem stolnicę i dalej zagniatać rękoma, tak łatwiej będzie wyczuć kiedy masa jest gotowa (można też od początku zagniatać masę rękoma bez użycia miksera).

zagniatanie lukru plastycznego

Zagniatać lukier podsypując cukrem pudrem, aż będzie miał konsystencję plasteliny.

zagniatanie lukru plastycznego

Ciężko jest podać dokładną ilość cukru pudru (dlatego na liście składników jest to 350-400 g) ponieważ ilość zużytego cukru zależy od tego ile masa wchłonie. Gdy lukier jest już plastyczny nie należy dosypywać więcej cukru pudru, zbyt duża ilość cukru pudru spowoduje, że lukier będzie twardy i zacznie się kruszyć.
Tak przygotowany lukier plastyczny można równo rozwałkować lekko podsypując cukrem pudrem

rozwalkowany lukier plastyczny

i pokryć nim tort.

tort pokryty lukrem plastycznym

Jeżeli pracujemy tylko z częścią zrobionego lukru plastycznego, pozostałą część należy dokładnie zawinąć w folię, tak żeby do lukru nie dochodziło powietrze, w przeciwnym razie lukier wyschnie.

Otrzymany z powyższego przepisu lukier jest biały, ale można go barwić na dowolny kolor. Jeżeli cały lukier chcemy mieć w konkretnym kolorze to barwnik można dodać na etapie miksowania cukru pudru z masą żelatynowo-glukozową. Jeżeli chcemy zabarwić tylko część otrzymanego lukru plastycznego należy np. przy użyciu wykałaczki nanieść na lukier barwnik w żelu

barwienie lukru plastycznego

i ponownie, dokładnie zagnieść lukier plastyczny (przy zagniataniu lukru z barwnikiem dobrze jest założyć rękawiczki żeby nie zafarbować sobie rąk). Barwnik można dodawać do czasu otrzymania pożądanego koloru, zagniatając po każdym dodaniu.

zabarwiony lukier plastyczny

Tak przygotowany lukier plastyczny należy przechowywać w lodówce (szczelnie zawinięty, zamknięty, bez dostępu powietrza), kilka godzin przed użyciem należy lukier wyjąć z lodówki, tak żeby osiągnął temperaturę pokojową, wtedy znowu będzie plastyczny.

Jeżeli chcemy otrzymać bardziej plastyczny, niekruszący się lukier można na etapie wyrabiania dodać biały tłuszcz roślinny np. Plantę, na podaną powyżej ilość składników będzie to około 1-1,5 łyżeczki.

Ilość lukru otrzymana z powyższego przepisu wystarcza na pokrycie i dekorację tortu o średnicy 18 cm.

Lukrem plastycznym pokrywa się torty „otynkowane” wcześniej dokładnie masą na bazie masła, ponieważ takie masy dobrze łączą się z lukrem, nie rozpuszczając go.

LUKIER PLASTYCZNY (MASA CUKROWA)Tutaj znajdziecie przepis na łatwy torcik ozdobiony lukrem plastycznym.

torcik kawowy z dekoracją z lukru plastycznego

2 odpowiedzi do “LUKIER PLASTYCZNY (MASA CUKROWA)”

 1. TORCIK KAWOWY Z DEKORACJĄ Z LUKRU PLASTYCZNEGO | idealneciasta.com

  […] 450 g lukru plastycznego (około 400 g lukru białego i 50 g lukru różowego) – tutaj znajdziecie przepis jak zrobić lukier plastyczny (ilość lukru otrzymana z tego przepisu jest […]

 2. TORT Z KREMEM WANILIOWYM, TRUSKAWKAMI I DEKORACJĄ Z OPŁATKA | idealneciasta.com

  […] plastyczny do dekoracji ciasteczek (można zrobić samemu – przepis ), ciastka można też udekorować lukrem królewskim – […]

Zostaw komentarz