SERNIK WIEDEŃSKI Z POLEWĄ CZEKOLADOWĄ to jeden z najprostszych serników, nie ma spodu, dzięki czemu przygotowuje się go szybko, a cały jego sekret tkwi w temperaturze składników (wszystkie należy wyjąć z lodówki przynajmniej dwie godziny przed pieczeniem). Jak każdy sernik, do którego dodajemy pianę ubitą z białek, w czasie pieczenia urośnie, a później trochę opadnie, ale dzięki stopniowemu studzeniu powinien opaść równo i niewiele. Sernik wiedeński świetnie smakuje nawet bez polewy czekoladowej, ale ja najbardziej lubię taką wersję, którą można dodatkowo „wystylizować” na każdą okoliczność, mój tym razem jest w sylwestrowej odsłonie 🙂
Składniki (wszystkie składniki powinny być w temp. pokojowej):
- 1 kg mielonego twarogu (dobrego twarogu z wiaderka lub twaróg z kostki zmielony trzy razy)
- 5 jajek wielkości „L”
- 150 g kostki do pieczenia Kasia
- 1 szklanka* cukru
- 1 łyżka mąki pszennej
- 1 łyżka mąki ziemniaczane
- szczypta soli
Polewa czekoladowa
- 100 ml śmietanki 30%
- 150 g czekolady (u mnie mleczna)
Do dekoracji
- beziki np. z tego przepisu
- posypki cukrowe, cynamon, ciasteczka
SERNIK WIEDEŃSKI Z POLEWĄ CZEKOLADOWĄ
Jak zrobić sernik wiedeński z polewą czekoladową?
Białka oddzielić od żółtek. Do białek dodać szczyptę soli i ubić je na sztywną pianę.
Do dużej miski przełożyć miękką kostkę do pieczenia Kasia i miksować chwilę, aż zrobi się puszysta, następnie dodać żółtka, cukier i zmiksować na puszystą masę. Zmniejszyć obroty miksera i po łyżce dodawać do masy twaróg, mąkę ziemniaczaną i pszenną.
Gdy składniki się połączą odłożyć mikser i delikatnie, przy użyciu szpatułki, wmieszać do masy serowej pianę ubitą z białek.
Tortownicę o średnicy 24 cm natłuścić i wyłożyć papierem do pieczenia. Do tak przygotowanej tortownicy przełożyć masę serową i wyrównać.
Tortownicę wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni (grzanie góra i dół) piec 10 minut, a następnie zmniejszyć temperaturę do 120 stopni i piec ok. 1 godziny, aż będzie sprężysty na środku. Upieczony sernik studzić stopniowo, zaraz po upieczeniu zostawić go w zamkniętym piekarniku na kilkanaście minut, a następnie lekko uchylić drzwiczki i studzić ok. 30 min, po tym czasie można sernik wyjąć na blat, zdjąć obręcz tortownicy i odstawić do całkowitego wystudzenia. Całkowicie wystudzony sernik można wstawić do lodówki.
Polewa czekoladowa
Śmietankę wlać do rondelka i zagotować. Rondelek z zagotowaną śmietanką zdjąć z palnika, dodać połamaną na kawałki czekoladę i wymieszać do uzyskania jednolitej polewy. Polewę rozprowadzić na serniku i odstawić do zastygnięcia.
Swój sernik udekorowałam bezikami, pomalowanymi na złoto barwnikiem spożywczym pierniczkami-gwiazdkami, posypałam cukrowymi złotymi gwiazdkami i odrobiną cynamonu.
Smacznego!
*Szklanka użyta w moich przepisach do odmierzania składników ma zawsze pojemność 250 ml 🙂
18 Responses to “SERNIK WIEDEŃSKI Z POLEWĄ CZEKOLADOWĄ”
Anonim
Pani Sylwio, proszę napisać na którym poziomie piekarnika piec ten sernik, na środku czy niżej?
Gosia
Pani Sylwio, proszę napisać na którym poziomie piekarnika piec ten sernik, na środku czy niżej?
admin
To wszystko zależy od piekarnika, niestety każdy piecze inaczej. Standardowo proponuję środkowy poziom, chyba, że piekarnik ma specjalny program do pieczenia serników i sugeruje inaczej 🙂
Gosia
Ok, dziękuję:)
Maeta
Ale czy to aby na pewno tortownica 24cm? Mi aż wyplynął, nie zmieścił się w tej tortownicy….
admin
Tak, piekę ten sernik w tortownicy o średnicy 24 cm.
Maeta
Kurczę to coś musiałam źle zrobić…
Sndra
Czy mozna ten sernik upiec na kruchym spodzie?(jak np.sernik z brzoskwiniami).
admin
Tak, oczywiście.
Beata
A czy można upiec na czekoladowym spodzie z herbatnikow?
admin
Tak, oczywiście 🙂
Sylwia
Pani Sylwio, dlaczego mój sernik się kruszy?
admin
Jakiego twarogu Pani użyła?
Sylwia
Użyłam Sera z Piątnicy.
admin
Niestety nie wiem, co poszło nie tak (twaróg z Piątnicy jest ok), ciężko mi gdybać w sytuacji, w której nie uczestniczyłam w procesie pieczenia, ale sernik nie powinien się kruszyć. Piekę sernik wiedeński z tego przepisu od lat i nigdy nie miałam takiego problemu 🙁
Sylwia
Bardzo dziękuję za odpowiedź. ?
Agnieszka
Pani Sylwii, proszę o poradę. Czy na blaszkę 25×40 użyć podwójnej porcji wszystkich składników i czy wydłużyć czas pieczenia?
admin
Tak, na taką dużą blachę zdecydowanie trzeba podwoić składniki. Jeżeli chodzi o czas pieczenia, to proszę sprawdzić po czasie podanym w przepisie czy sernik jest sprężysty (lekko dotknąć na środku palcem), jeżeli nie, to piec trochę dłużej.