KORA ORZECHOWA – NAJLEPSZY PRZEPIS to ciasto, które w moim rodzinnym domu często pojawiało się na świątecznym stole 🙂 Z pozoru przygotowanie tego ciasta wydaje się skomplikowane, ale wcale tak nie jest, bakaliowe blaty ciasta można upiec dzień wcześniej, podobnie z przygotowaniem budyniu, na drugi dzień wtedy zostaje nam tylko dokończenie kremu i składanie ciasta.
Składniki:
Bakaliowe ciasto (składniki na 2 blaty ciasta)
- 8 białek
- 200 g cukru
- 3 żółtka
- 200 g mielonych orzechów laskowych
- 200 g wiórków kokosowych
- 100 g rodzynek
- 3 łyżki mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
Krem
- 2 opakowania budyniu śmietankowego bez cukru
- 375 ml (1 i 1/2 szklanki) wody
- zalewa z 1 puszki brzoskwiń (puszka 820 g)
- 5 żółtek
- 5 łyżek cukru
- 1 łyżka mąki pszennej
- 300 g kostki do pieczenia Kasia Ekstra Maślany Smak (w temp. pokojowej)
Dodatkowo
- 2 opakowania galaretki brzoskwiniowej
- 0,75 l (3 szklanki) gorącej wody
- brzoskwinie z puszki (puszka 820 g)
- 2 opakowania ciastek Delicji z galaretką o smaku pomarańczowym
- 3/4 szklanki mocnej, wystudzonej kawy
- 1/4 szklanki alkoholu – wódki, rumu – można pominąć
KORA ORZECHOWA – NAJLEPSZY PRZEPIS
Jak zrobić ciasto kora orzechowa?
Bakaliowe ciasto
Rodzynki przesypać do miseczki, zalać gorącą wodą i odstawić na kilka minut. Napęczniałe rodzynki przełożyć na sito i całkowicie odcedzić (ja jeszcze po odcedzeniu osuszam je papierowym ręcznikiem).
Do miski wlać białka, dodać szczyptę soli i ubijać. Gdy białka zaczną się pienić, dodać cukier i miksować do otrzymania sztywnej piany, następnie wmiksować do piany żółtka.
Mąkę wymieszać z mielonymi orzechami, wiórkami kokosowymi, rodzynkami, proszkiem do pieczenia i wmieszać do piany (na najniższych obrotach miksera lub przy użyciu łyżki).
Blachę o wymiarach 22×33 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Do tak przygotowanej blachy przełożyć połowę ciasta, wyrównać i wstawić blachę do piekarnika nagrzanego do 160 stopni (grzanie góra i dół) na 35 minut. Po tym czasie wyjąć upieczone ciasto przestudzić w blaszce, a następnie przełożyć na kratkę do całkowitego ostygnięcia. Z drugiej części ciasta, w ten sam sposób upiec drugi blat ciasta.
Krem
Do garnka wlać zalewę z brzoskwiń, 3/4 szklanki wody, dodać cukier i zagotować.
Do miski wlać pozostałą wodę, dodać budynie śmietankowe, mąkę pszenną, żółtka i zmiksować na gładką masę, którą następnie wlać na gotującą się wodę z cukrem i bardzo intensywnie mieszając ugotować gęsty budyń. Ugotowany budyń przełożyć do miski, przykryć z wierzchu folią spożywczą – tak żeby dotykała budyniu (nie wytworzy się kożuch) i odstawić do całkowitego wystudzenia w temperaturze pokojowej.
Miękką Kasię Ekstra Maślany Smak przełożyć do miski i zmiksować, aż zrobi się puszysta, następnie w kilku porcjach dodać wystudzony budyń i miksować do uzyskania gładkiego kremu. Z kremu odłożyć 3-4 łyżki na wierzch ciasta, a pozostały krem podzielić na dwie równe części.
Galaretka
Galaretki brzoskwiniowe rozpuścić w trzech szklankach (0,75 l) gorącej wody i odstawić do wystudzenia.
Składanie ciasta
Blaszkę, w której piekło się ciasto wyłożyć papierem do pieczenia – to ułatwi wyjęcie gotowego ciasta. Na spodzie blachy ułożyć jeden bakaliowy blat ciasta, na cieście rozprowadzić połowę kremu. Kawę wymieszać z alkoholem. W kawie zanurzać delicje (na 1-2 sekundy) i układać na cieście czekoladą do dołu. Po ułożeniu delicji na kremie można jeszcze trochę nasączyć biszkopty kawą (nabieram kawę łyżeczką i nakładam trochę na każdy biszkopt).
Warstwę ciastek przykryć drugą połowa kremu, na którym ułożyć drugi blat bakaliowego ciasta. Na górze ciasta rozprowadzić odłożone 3-4 łyżki masy budyniowej. Brzoskwinie pokroić w plasterki, wyłożyć na kremie i zalać tężejącą galaretką.
Ciasto wstawić do lodówki na 2-3 godziny, chociaż moim zdaniem najlepsze jest na drugi dzień 🙂
Smacznego!