MAKOWIEC ZAWIJANY jest delikatny, mięciutki z wilgotną masą makową wypełnioną bakaliami 🙂 Oczywiście najlepszy jest z domową masą makową, ale w życiu różnie bywa, dlatego poniżej opisałam również jak przygotować do użycia masę makową z puszki 🙂 Upieczony i wystudzony makowiec, bez lukru można zamrozić.
Polecam również:
MAKOWIEC Z BIAŁYM MAKIEM W KRUCHYM CIEŚCIE
DOMOWA MASA MAKOWA
Składniki (na 2 długie – ok. 47 cm makowce lub 3 mniejsze):
Ciasto drożdżowe
Rozczyn
- 50 g świeżych drożdży
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka mąki pszennej
- 1 szklanka* ciepłego mleka
Ciasto
- 3 i 1/2 szklanki mąki pszennej
- 5 łyżek cukru
- 2 jajka
- 2 żółtka
- 100 g kostki do pieczenia Kasia Ekstra Maślany Smak – roztopionej i przestudzonej
- szczypta soli
Masa makowa
- 500 g suchego maku – całego lub mielonego
- 1 l mleka
- 3/4 szklanki cukru pudru
- 3 łyżki miodu
- 100 g rodzynków
- 100 g orzechów włoskich – można też dodać orzechy laskowe i migdały
- 3 łyżki kandyzowanej skórki z pomarańczy
- 2 łyżeczki aromatu lub ekstraktu migdałowego
- 2 łyżki kostki do pieczenia Kasia Ekstra Maślany Smak (w temp. pokojowej)
- kieliszek rumu – opcjonalnie
Dodatkowo
- 3 jajka – białka i żółtka osobno
- 4 łyżki cukru
- szczypta soli
Lukier
- 2 szklanki cukru pudru
- 4-5 łyżek gorącej wody
- bakalie do posypania
MAKOWIEC ZAWIJANY
Jak zrobić drożdżowy makowiec zawijany?
Masa makowa
Domowa masa makowa
Mak wsypać na sitko, dokładnie opłukać i przełożyć do garnka. Mleko zagotować, gorącym zalać mak i gotować na bardzo małej mocy palnika ok. 20 minut (mak mielony można gotować krócej – ok. 10 minut lub bez gotowania zalać gorącym mlekiem i parzyć przez 30 minut). Ugotowany mak odsączyć na sicie i dokładnie odcisnąć. Następnie przepuścić mak 2-3 razy przez maszynkę do mielenia z drobnym sitkiem (mielonego maku nie trzeba mielić).
Rodzynki zalać gorącą wodą, zostawić na 10-15 minut, a następnie odsączyć.
Orzechy posiekać.
Zmielony mak przełożyć do miski, dodać sparzone rodzynki, posiekane orzechy, cukier puder, miód, skórkę pomarańczową, ekstrakt migdałowy, Kasię Ekstra Maślany Smak, rum i dokładnie wymieszać.
Żółtka przełożyć do miski, dodać cukier i zmiksować na jasną, puszystą masę. Utarte żółtka wmieszać do masy makowej.
Do białek dodać szczyptę soli, ubić je na sztywną pianę i wmieszać delikatnie do masy makowej.
Masa makowa z puszki
Masę makową przełożyć na patelnię i podsmażyć na małej mocy palnika do odparowania płynu. Podsmażoną masę makową przestudzić i wymieszać z 3 łyżkami bułki tartej. 3 białka ubić na sztywno z dodatkiem szczypty soli i wmieszać delikatnie do masy makowej.
Ciasto drożdżowe
Rozczyn
Drożdże pokruszyć do miseczki, dodać cukier i rozetrzeć do rozpuszczenia się drożdży. Następnie dodać mąkę, ciepłe (ale nie gorące) mleko, wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce, żeby drożdże zaczęły pracować (na ok. 10-15 minut).
Ciasto
Do miski wsypać mąkę, dodać jajka, żółtka, cukier, wyrośnięty rozczyn, roztopioną Kasię Ekstra Maślany Smak, szczyptę soli i wyrobić dokładnie (ręką lub mikserem z hakiem) gładkie ciasto. Wyrobione ciasto przełożyć do posmarowanej olejem miski, miskę przykryć (ściereczką lub folią spożywczą) i odstawić w ciepłe miejsce do wyrastania na ok. 1-1,5 h – ciasto powinno podwoić swoją objętość.
Wyrośnięte ciasto przełożyć na podsypaną mąką stolnicę, chwilę wyrobić i podzielić na 2 lub 3 części (w zależności od tego czy chcemy otrzymać 2 bardzo długie rolady czy 3 krótsze).
Każdą część ciasta rozwałkować na duży prostokąt – rozwałkowane ciasto powinno mieć ok. 0,5 cm grubości i nałożyć masę makową (zostawiając ok. 1,5-2 cm wolnego miejsca na brzegach). Brzegi ciasta zawinąć do środka i zwinąć rolady.
Każdą roladę zawinąć w papier do pieczenia zostawiając ok. 2 cm luzu, przełożyć na blachę do pieczenia i odstawić na 25 minut do wyrastania.
Wyrośnięte rolady wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (grzanie góra i dół) i piec 40 minut (rolady należy piec zawinięte w papier do pieczenia, w którym rosły).
Upieczone rolady wyjąć z piekarnika, przełożyć na kratkę i jeszcze ciepłe lukrować.
Lukier
Cukier puder wsypać do miski, dodać gorącą wodę i rozetrzeć łyżką na gładki lukier (jeżeli lukier będzie za rzadki – dodać więcej cukru pudru, jeżeli będzie za gęsty – dodać więcej wody). Lukier nałożyć na ciepłe makowce i zanim zastygnie posypać bakaliami.
Smacznego!
*Szklanka użyta w moich przepisach do odmierzania składników ma zawsze pojemność 250 ml 🙂
Jedna odpowiedź do “MAKOWIEC ZAWIJANY”
BISZKOPTOWA ROLADA Z MAKIEM - KROK PO KROKU - idealneciasta.com
[…] Polecam również: MAKOWIEC ZAWIJANY […]