KRÓLEWIEC To bardzo proste w wykonaniu, a jednocześnie smaczne i efektowne ciasto przekładane. Najlepiej smakuje na drugi dzień po zrobieniu, świetnie się kroi i ma najlepszy waniliowy krem budyniowy 🙂 Gorąco polecam!
Składniki:
Placki miodowe
- 300 g mąki pszennej
- 150 g cukru
- 150 g kostki do pieczenia Kasia
- 1 żółtko
- 2 łyżki płynnego miodu (żeby miód stał się płynny wystarczy go podgrzać)
- 1 łyżka wody
- 1 łyżeczka sody
Biszkopt
- 5 jajek (w temp. pokojowej)
- 5 łyżek cukru
- 5 łyżek mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
Krem
- 750 ml mleka
- 165 g cukru
- 1 laska wanilii
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki mąki pszennej
- 200 g kostki do pieczenia Kasia Ekstra Maślany Smak
Polewa
- 150 g mlecznej czekolady
- 100 g gorzkiej czekolady
- 150 g śmietany 30 lub 36%
Dodatkowo
- Słoik (ok. 220 g) dżemu z czarnej porzeczki
KRÓLEWIEC
Jak zrobić ciasto królewiec?
Placki miodowe
Do miski wsypać mąkę, dodać cukier, miód, wodę, żółtko, kostkę do pieczenia Kasia, sodę i zagnieść gładkie ciasto. Ciasto podzielić na dwie równe części. Dwie blachy o wymiarach 22×33 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Jedną część ciasta rozwałkować lekko podsypując mąką i przełożyć do blachy, ponakłuwać widelcem. Z drugą częścią ciasta postąpić tak samo.
Placki piec kolejno w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 10-15 minut. Upieczone placki przełożyć na kratkę (razem z papierem, na którym się piekły) i odstawić do całkowitego wystudzenia. Z wystudzonych placków zdjąć papier.
Biszkopt
Białka oddzielić od żółtek. Do białek dodać szczyptę soli i ubić mikserem na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodawać po łyżce cukier i ubijać aż piana stanie się lśniąca. Następnie zmniejszyć obroty miksera i dodawać po jednym żółtka oraz mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia – miksować tylko do połączenia składników. Blachę o wymiarach 22×33 cm wyłożyć papierem do pieczenia – samo dno, przełożyć ciasto i wyrównać wierzch.
Biszkopt piec w temp. 170 stopni przez około 30 minut (do tzw. suchego patyczka). Upieczony biszkopt wyjąć w piekarnika i energicznie uderzyć blachą z ciastem o blat szafki, następnie blachę z biszkoptem odstawić do całkowitego wystudzenia. Brzegi wystudzonego biszkoptu odciąć od blaszki, wyjąć ciasto z formy i zdjąć papier do pieczenia.
Krem
Połowę mleka (1,5 szklanki) wlać do garnka. Laskę wanilii przekroić na pół, nożem wyskrobać nasionka, zarówno nasionka, jak i dwie części laski włożyć do mleka w garnku. Do garnka wsypać również cukier. Mleko z wanilią i cukrem zagotować. W czasie gdy mleko się gotuje zmiksować pozostałe mleko z mąką pszenną i ziemniaczaną.Gdy mleko zacznie się gotować, wyjąć dwie części laski wanilii, a następnie wlać mleko zmiksowane z mąkami.
Cały czas mieszając ugotować budyń. Do ugotowanego budyniu (gorącego) dodać pokrojoną na małe kawałki Kasię Ekstra Maślany Smak i zmiksować do połączenia.
Składanie ciasta
Blachę o wymiarach 22×33 cm (tą w której piekły się placki i biszkopt), wyłożyć papierem do pieczenia (łatwiej będzie później wyjąć ciasto), na spód położyć jeden placek miodowy, na placek wylać połowę ciepłego budyniu.
Na biszkopcie rozsmarować równo połowę dżemu z czarnej porzeczki i przełożyć go do blachy dżemem do dołu (warstwa dżemu będzie się stykała z warstwą kremu).
Na wierzchu biszkoptu rozsmarować pozostały dżem, a następnie wyłożyć i równo rozprowadzić drugą część kremu.
Krem przykryć drugim plackiem miodowym.
Polewa
Czekolady połamać na małe kawałki. Śmietankę zagotować, zdjąć z palnika i dodać połamaną czekoladę. Śmietankę z czekoladą mieszać energicznie do otrzymania gładkiej polewy. Polewę odstawić, od czasu do czasu mieszać i sprawdzać na ile jest gęsta. Gdy zgęstnieje, ale nadal będzie płynna, rozprowadzić ją na cieście.
Ciasto wstawić do lodówki, najlepiej na całą noc.
14 Responses to “KRÓLEWIEC”
Anna 220481
a jakie będą proporcje jeśli blacha ma 25 na 38 ???
admin
Można zwiększyć ilość składników o 1/3.
Ola
Czy ciasto musi stać w lodowce? Czy np.po nocy spędzonej w lodowce moge je wyciągnąć i trzymać np.na blacie w kuchni lub innym miejscu? Jak tak to ile to ciasto może tak stać?
admin
Ja przechowuję to ciasto w lodówce. Wszystko zależy od temperatury w domu, ale nie przechowywałabym tego ciasta poza lodówką dłużej niż jeden dzień.
Natalia
Witam serdecznie, mam pytanie dotyczace tych plackow miodowych bo nie potrafie sobie z nimi poradzic:/ Ciasto mi sie doslownie rozwala w rekach a o przeniesieniu do blachy nie ma mowy bo sie doslow ie rozpada na kawalki dosypywanie maki nic nie daje:/ Nie mam pojecia co z tym fantem zrobic, ma pani moze jakas rade?
admin
Najlepiej jest takie ciasto rozwałkować od razu na papierze do pieczenia i później razem z papierem przełożyć do blaszki
Gocha
witam! Mam pytanie czy nie lepiej poczekać chwile żeby budyń ostygł i wtedy zgęstnieje.Wtedy nie będzie wylewał się po posmarowaniu a placki i tak wezmą wilgoć od masy.Boje się , że krem wypłynie?
Gocha
Czy budyń musi być ciepły?Mam obawy czy nie spłynie z placka?
admin
Ja robię dokładnie tak jak opisałam w przepisie, ale jeżeli ma Pani obawy, proszę zrobić jak Pani uważa, tylko proszę nie studzić budyniu całkowicie, bo wtedy nie da się go rozprowadzić równo po cieście.
Joanna
Pyszne ciasto ? Wydawało się pracochłonne ale szybko się je robi. Rodzinie bardzo smakuje. Super ?? pozdrawiam
Justyna
Czy ciasto miodowe można zrobić kilka dni wcześniej i surowe zamrozić?
admin
Nigdy nie mroziłam surowego ciasta miodowego, ale placki miodowe można spokojnie upiec kilka dni wcześniej i przechowywać zawinięte w pergamin.
Maria
Cześć. Czy łyżki mąki do budyniu mają być płaskie czy z kopka?
admin
Płaskie 🙂