MALINOWY PRZEKŁADANIEC (BEZ PIECZENIA) krem budyniowy, aromatyczny czekoladowy ganach i maliny w galaretce, brzmi dobrze, a smakuje jeszcze lepiej 🙂 Moim zdaniem ciasto pełnię swojego smaku osiągnęło dopiero na drugi dzień po przygotowaniu, wtedy herbatniki idealnie zmiękły i nabrały aromatu z mas. Jeżeli chcecie możecie zmniejszyć ilość warstw herbatników i np. wyłożyć czekoladowy ganach bezpośrednio na krem budyniowy lub nie dawać herbatników pod galaretkę, mi jednak wersja opisana poniżej smakuje najbardziej 🙂
Polecam również:
MALINOWA CHMURKA (MALINOWA PYCHOTKA, MALINOWY OBŁOCZEK)
Składniki:
- 2 duże opakowania kakaowych herbatników (u mnie 4 warstwy po 19 szt. herbatników)
Krem budyniowy
- 2 opakowania budyniu śmietankowego bez cukru
- 750 ml mleka
- 4 łyżki cukru
- 1 łyżka mąki pszennej
- 200 g masła (w temp. pokojowej)
Ganache czekoladowy
- 150 ml śmietanki 30%
- 150 g czekolady (u mnie 100 g gorzkiej i 50 g mlecznej)
- 1,5 łyżki miodu
- 1,5 łyżki masła
- 2 łyżki dobrej nalewki malinowej – można zastąpić innym alkoholem np. wiśniówką lub whisky – w wersji dla dzieci pominąć
Galaretka
- 3 opakowania galaretki malinowej
- 1 l gorącej wody
- 450 g malin
MALINOWY PRZEKŁADANIEC (BEZ PIECZENIA)
Jak zrobić ciasto z malinami i galaretką?
Krem budyniowy
Dwie szklanki mleka wlać do garnka i zagotować. Pozostałe mleko wlać do miski, dodać budynie, cukier, mąkę pszenną, wymieszać do połączenia i wlać do garnka z gotującym się mlekiem. Cały czas mieszając gotować do otrzymania gęstego budyniu. Ugotowany budyń przykryć z wierzchu folią spożywczą (nie wytworzy się kożuch) i odstawić do całkowitego wystudzenia w temp. pokojowej.
Miękkie masło przełożyć do miski i zmiksować na puch. Następnie cały czas miksując dodawać po łyżce wystudzony budyń i miksować do uzyskania jednolitego kremu.
Ganache czekoladowy
Śmietankę wlać do rondelka, dodać miód i podgrzać do zagotowania. Rondelek zdjąć z palnika, dodać masło i połamaną na małe kawałki czekoladę, wymieszać do uzyskania jednolitej masy. Na koniec wmieszać do masy nalewkę malinową. Ganache odstawić do wystudzenia i zgęstnienia.
Galaretka
Galaretki malinowe rozpuścić w gorącej wodzie i odstawić do wystudzenia. Gdy galaretka wystygnie, ale będzie nadal płynna, dodać maliny (wcześniej umyte i osuszone) i wymieszać. Odstawić do momentu, aż galaretka zacznie tężeć.
Składanie ciasta
Blachę o wymiarach 22×33 cm wyłożyć papierem do pieczenia (łatwiej będzie wyjąć gotowe ciasto). Na spodzie blachy ułożyć warstwę herbatników, na herbatnikach rozprowadzić połowę kremu budyniowego i ułożyć kolejną warstwę herbatników, na których rozprowadzić czekoladowy ganach i jeżeli jest taka potrzeba (ganach jest zbyt płynny) wstawić ciasto na 10-15 min do lodówki.
Czekoladową warstwę przykryć warstwą herbatników, drugą połową kremu budyniowego i ostatnią warstwą herbatników. Na wierzch ciasta wyłożyć tężejącą galaretkę z malinami. Ciasto wstawić do lodówki do momentu całkowitego stężenia galaretki.
Smacznego!