RYŻ ZAPIEKANY Z JABŁKAMI to jeden ze smaków dzieciństwa, do którego wracam z sentymentem 🙂 Bardzo lubię smak ryżu gotowanego na mleku z dodatkiem cukru waniliowego, szczerze mówiąc dla mnie to już jest bardzo dobry deser, ale w połączeniu z jabłkami jest po prostu pyszny 🙂
Składniki (na 6 porcji):
- 2 szklanki* (360 g) białego ryżu (u mnie długoziarnisty)
- 4 szklanki (1l) mleka
- 3 łyżki cukru
- 1 łyżka cukru z prawdziwą wanilią (można zamiast cukru z prawdziwą wanilią użyć 0,5 laski wanilii lub cukier wanilinowy)
Jabłka
- 1 kg jabłek
- 3-4 łyżki cukru
- 1 łyżeczka cynamonu
Dodatkowo
- 4 łyżki zimnego masła + masło do posmarowania naczynia do zapiekania
- 2 łyżki brązowego cukru (można zastąpić białym)
- cynamon
RYŻ ZAPIEKANY Z JABŁKAMI
Jak zrobić ryż zapiekany z jabłkami?
Ryż opłukać pod bieżącą wodą. Mleko wlać do garnka, dodać cukier zwykły i waniliowy (jeżeli używacie wanilii w lasce, przekrójcie ją na pół i włóżcie do mleka) i zagotować (z zagotowanego mleka wyjąć laskę wanilii, tępą stroną noża wyskrobać z nich ziarenka i przełożyć ziarenka z powrotem do mleka).
Do gotującego się mleka wsypać opłukany ryż i gotować na małej mocy palnika, pod przykryciem, od czasu do czasu mieszając przez ok. 14 min. Następnie zdjąć garnek z palnika i odstawić przykryty na 15 min (ryż powinien całkowicie wchłonąć mleko) – dawniej gospodynie owijały garnek w koc, żeby nie tracił ciepła 🙂
Jabłka umyć, obrać, usunąć gniazda nasienne i zetrzeć na tarce do jarzyn o średnich oczkach. Do jabłek dodać cukier (ilość jest zależna od tego jak bardzo słodkie są jabłka), cynamon i wymieszać.
Naczynie żaroodporne (u mnie jedno większe i dwa mniejsze) posmarować masłem, na spodzie wyłożyć połowę ryżu, na ryżu ułożyć warstwę jabłek, którą przykryć pozostałym ryżem. Na wierzchu ułożyć wiórki zimnego masła, posypać brązowym cukrem i cynamonem.
Naczynie żaroodporne wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (grzanie góra i dół) i piec ok. 30-40 min.
Ryż podawać od razu po upieczeniu (chociaż ja lubię go również na zimno 🙂 ) sam lub ze śmietaną.
Smacznego!
*Szklanka, której używam do odmierzania składników w moich przepisach ma zawsze 250 ml 🙂