SERNIK KRÓLEWSKI to niekwestionowany król wśród serników, u nas obowiązkowy na każde Święta 🙂 Do swojego sernika dodałam rodzynki i skórkę z pomarańczy, ale możecie dodać również inne bakalie lub całkowicie je pominąć jeżeli wolicie sernik bez dodatków 🙂 Wpis powstał we współpracy z marką Kasia.
Składniki:
Ciasto
- 3 szklanki* mąki pszennej
- 250 g kostki do pieczenia Kasia
- 1/2 szklanki cukru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 3 żółtka
- 2 łyżki kakao
Masa serowa
- 1 kg mielonego twarogu – dobrego twarogu z wiaderka lub 2-3 razy zmielonego twarogu z kostki
- 1 szklanka cukru
- 250 g kostki do pieczenia Kasia Ekstra Maślany Smak (w temp. pokojowej)
- 4 jajka (białka i żółtka osobno)
- 3 białka
- 1 opakowanie (40g) budyniu waniliowego lub śmietankowego bez cukru
- szczypta soli
- bakalie: 100 g rodzynek i 50 g smażonej skórki pomarańczowej + 1 łyżka mąki pszennej do oprószenia bakalii
SERNIK KRÓLEWSKI
Jak zrobić sernik królewski?
Ciasto
Do miski wsypać mąkę, dodać pokrojoną na kawałki kostkę do pieczenia Kasia, cukier, proszek do pieczenia, żółtka, kakao.
Ręką lub mikserem z hakiem zagnieść składniki do połączenia – ja zagniatam ciasto do uzyskania grubej kruszonki (grudek ciasta). Połowę ciasta przełożyć do woreczka i włożyć do lodówki na czas przygotowania sernika. Blachę o wymiarach 22×33 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Do tak przygotowanej blachy przełożyć drugą połowę ciasta i wykleić nim spód. Blachę z kakaowym spodem wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (grzanie góra i dół) i piec przez 15 minut. Podpieczony spód wyjąć z piekarnika.
Masa serowa
Rodzynki zalać letnią wodą lub alkoholem np. wódką, rumem lub amaretto, zostawić do napęcznienia na ok. godzinę a następnie odcedzić na sicie. Odcedzone rodzynki przełożyć do miseczki, dodać skórkę z pomarańczy, łyżkę mąki i wymieszać.
Białka (7 szt. – 3 z których żółtka poszły do kakaowego ciasta i 4 oddzielone od żółtek, które pójdą do masy serowej) wlać do miski, dodać szczyptę soli i ubić na sztywno.
Miękką Kasię Ekstra Maślany Smak przełożyć do miski, dodać cukier i zmiksować na jasną masę. Następnie dodać żółtka i zmiksować do połączenia. Zmniejszyć obroty miksera i po łyżce dodawać do masy zmielony twaróg, a na koniec wmiksować do masy budyń (proszek). Odłożyć mikser i szpatułką wmieszać do masy serowej oprószone mąką bakalie.
Na koniec delikatnie wmieszać do masy serowej pianę ubitą z białek. Tak przygotowaną masę serową wyłożyć na podpieczony, kakaowy spód (ciasto może być ciepłe). Wierzch sernika posypać ciastem z lodówki – można je pokruszyć palcami lub jeżeli będzie mocno schłodzone zetrzeć na tarce do jarzyn.
Sernik wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec 60 min. Upieczony sernik przestudzić ok. 60 min w piekarniku z lekko uchylonymi drzwiczkami. Po tym czasie można sernik wyjąć z piekarnika i odstawić na blat do całkowitego wystudzenia.
Smacznego!
*Szklanka użyta w moich przepisach do odmierzania składników ma zawsze pojemność 250 ml 🙂
Wpis zawiera lokowanie produktu.
15 Responses to “SERNIK KRÓLEWSKI”
Sylwia
Lubię serniki zbite, czy mogę dodać 2 budynie ?
admin
Jeżeli Pani chce, to tak, ale moim zdaniem nie ma takiej potrzeby 🙂
Sylwia
Czy mogę użyć sera wiaderkowego np Wieluń ( uważam ,że jest najlepszy)?
Sylwia
Jaki aromat mogę dodać do ciasta?
admin
Polecam aromatyzować ciasto naturalnie np. skórką otartą z pomarańczy lub cytryny, można też dodać np. ekstrakt waniliowy.
admin
Tak, można użyć twarogu z wiaderka, ale proszę zwrócić uwagę na jego skład – to powinien być twaróg bez niepotrzebnych dodatków typu zagęstniki np. mleko w proszku czy cukru.
Reni
250 ml to tyle co 250 g? Chodzi o mąkę.
admin
Nie. Szklanka o pojemności 250 ml mieści 170 g mąki pszennej.
ana
moze pytanie naiwne ale czy moge uzyc masło zamast margaryny.
ana
czy zamiast margaryny moge uzyc masła?
admin
Tak, margarynę można zastąpić taką samą ilością masła 🙂
Dorota
Mam pytanko. Na którym poziomie piec sernik?
admin
Piekę sernik na środkowym poziomie piekarnika.
Dorota
Dziękuję
Joanna
Pyszny sernik!