BUŁECZKI WIANUSZKI Z MAKIEM

7 komentarzy

BUŁECZKI WIANUSZKI Z MAKIEM mają chrupiącą skórkę, pięknie pachną i są bardzo smaczne 🙂 W przygotowaniu są bardzo przyjemne, z ciastem dobrze się pracuje, a im mocniej zwinięty jest świderek tym ładniejszy kształt ma bułeczka po upieczeniu. Zamiast maku możecie je posypać sezamem, czarnuszką lub innymi ziarenkami.



Składniki (na 8 bułek):
Rozczyn

  • 20 g świeżych drożdży lub 5,5 g drożdży suchych (przy założeniu, że 7 g suchych drożdży odpowiada 25 g drożdży świeżych, chyba że producent suchych drożdży zaleca inny przelicznik)
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 1/2 szklanki* ciepłej (nie gorącej) wody

Ciasto

  • 3 szklanki mąki pszennej – u mnie pszenna tortowa TYP 450
  • 1/2 szklanki ciepłej (nie gorącej) wody
  • 1 jajko
  • 3 łyżki oleju
  • 1 łyżeczka soli

Dodatkowo

  • jajko do posmarowania bułeczek
  • mak



BUŁECZKI WIANUSZKI Z MAKIEM

Jak zrobić pszenne bułeczki wianuszki z makiem?

Przygotowanie ciasta ze świeżych drożdży

Rozczyn

Drożdże pokruszyć do miseczki, dodać cukier i rozetrzeć, aż drożdże zrobią się płynne, następnie dodać mąkę, ciepłą wodę i wymieszać. Rozczyn odstawić w ciepłe miejsce na 10-15 min, żeby drożdże zaczęły pracować.

Ciasto

Mąkę wsypać do miski, dodać jajko, olej, sól, ciepłą wodę, wyrośnięty rozczyn i wyrobić (ręką lub mikserem z hakiem) gładkie, jednolite ciasto (wyrabiać ok. 10 min). Wyrobione ciasto przełożyć do posmarowanej olejem miski, miskę przykryć i odstawić do wyrastania w ciepłe miejsce na ok. 1-1,5 h – ciasto powinno podwoić swoją objętość.

Do miski wsypać mąkę (3 szklanki + 1 łyżkę), wlać ciepłą wodę (1 szklankę), cukier (1 łyżkę), suche drożdże, jajko, olej, sól i wyrobić (ręką lub mikserem z hakiem) gładkie, jednolite ciasto (ciasto wyrabiać ok. 10 min). Wyrobione ciasto przełożyć do posmarowanej olejem miski, miskę przykryć i odstawić do wyrastania w ciepłe miejsce na ok. 1-1,5 h (ciasto powinno podwoić swoją objętość).

Dalej postępujemy tak samo niezależnie od tego czy ciasto przygotowaliśmy na świeżych czy suchych drożdżach.

Wyrośnięte ciasto przełożyć na podsypaną mąką stolnicę (mąki należy podsypywać tylko tyle, żeby ciasto się nie kleiło), chwilę wyrobić i podzielić na 8 równych części. Każdą część ciasta kolejno uformować w kulkę, następnie w długi (na ok. 40 cm) wałeczek. Wałeczek złożyć na pół i skręcić wokół siebie ramiona. Końce skręconego wałeczka skleić dokładnie, tak żeby powstał wianuszek.

jak zrobic buleczki

Bułeczki ułożyć w odstępach na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, przykryć ściereczką i odstawić na 20 min do wyrastania.

Wyrośnięte bułeczki posmarować roztrzepanym jajkiem i posypać makiem.

jak upiec buleczki

Blachę z bułeczkami wstawić do piekarnika nagrzanego do 190 stopni (grzanie góra i dół) i piec bułeczki 20-22 min. Upieczone bułeczki studzić na kratce.

Smacznego!

*Szklanka użyta w moich przepisach do odmierzania składników ma zawsze pojemność 250 ml 🙂



pszenne buleczki z makiem

pszenne buleczki wianuszki

buleczki z makiem przepis

chrupiace buleczki

7 Responses to “BUŁECZKI WIANUSZKI Z MAKIEM”

  1. Ania

    Cudowne Bułeczki!!!Dziękuję Sylwuniu?

  2. Barbara

    Pyszne

  3. Joanna

    Bułeczki są przepyszne? piekę często dla rodziny na śniadanie. Syn, który ogólnie jest “niejadkiem” wcina bułeczki aż miło, potem też na drugie śniadanko z masłam i solą. Super?

  4. Kasia

    Czy ciasto można zrobić wieczorem i włożyć do lodówki żeby tam urosło przez noc a rano tylko upiec? Szukam przepisu, który można szybko przygotować przed śniadaniem

  5. admin

    Można wyrobione ciasto wstawić na noc do lodówki, a rano uformować bułeczki, odstawić do wyrośnięcia i po tym upiec.

  6. Magda

    Czy można użyć maki pszennej chlebowej? Mam dostęp do takiej z młyna; bardzo sprawdza mi się przy wypieku różnego rodzaju bułek i oczywiście chleba. Czy sprawdzi się w przypadku tych bułeczek? Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam 🙂

  7. admin

    Nie piekłam ich z takiej mąki, ale na pewno można 🙂 Będą trochę “cięższe” i możliwe, że zajdzie potrzeba dodania trochę więcej wody, ale to przy Pani doświadczeniu z pieczeniem, zauważy Pani przy wyrabianiu ciasta 🙂

Zostaw komentarz