BUŁKI POZNAŃSKIE

Zostaw komentarz

BUŁKI POZNAŃSKIE czyli bułki z przedziałkiem, to moje ulubione pieczywo z dzieciństwa 🙂 Bułeczki są mięciutkie, smaczne i bardzo proste w przygotowaniu.

Polecam również:
BUŁKI PSZENNO-ŻYTNIE

Składniki (na 10 bułeczek):
Rozczyn

  • 15 g świeżych drożdży lub 4,5 g drożdży suchych – chyba, że producent drożdży suchych zaleca inny przelicznik
  • 1/2 łyżeczki (2,5 g) cukru
  • 1 łyżka (10 g) mąki pszennej
  • 150 ml ciepłej wody

Ciasto

  • 500 g mąki pszennej poznańskiej TYP 500
  • 150 ml ciepłej wody
  • 2 łyżki (30 ml) oleju
  • 1-1 i 1/2 łyżeczki (7-10 g) soli

BUŁKI POZNAŃSKIE

Jak zrobić bułki poznańskie?

Rozczyn

Świeże drożdże pokruszyć do miseczki, dodać cukier i rozetrzeć łyżeczką, aż drożdże zrobią się płynne. Następnie dodać mąkę, ciepłą (nie gorącą) wodę, wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na 10-15 min, żeby drożdże zaczęły pracować.

Z suchych drożdży nie trzeba robić rozczynu, wystarczy dodać je wraz z pozostałymi składnikami rozczynu do składników ciasta.

Ciasto

Mąkę przesiać do miski, dodać olej, sól, wyrośnięty rozczyn, ciepłą (nie gorącą) wodę i wyrobić (ręką lub mikserem z hakiem). Wyrabiać do otrzymania gładkiego, jednolitego ciasta.

jak zrobić ciasto drożdżowe

Wyrobione ciasto przełożyć do natłuszczonej olejem miski, miskę przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na 1-1,5 h (ciasto powinno podwoić swoją objętość).

Wyrośnięte ciasto przełożyć na podsypaną mąką stolnicę, chwilę wyrobić, a następnie podzielić na 10 równych części. Z każdej części ciasta uformować okrągłą bułeczkę.

jak formować bułeczki

Uformowane bułeczki ułożyć w odstępach na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Blachę z bułeczkami przykryć ściereczką i odstawić na 30 min.

Na wyrośniętych bułeczkach zrobić “przedziałek” – nacisnąć je tępą stroną noża aż do blachy, uważając jednak żeby nie przeciąć bułki na pół.

jak zrobić bulki

Piekarnik rozgrzać do 220 stopni (grzanie góra i dół). Na najniższy poziom piekarnika wstawić blachę, na którą wlać wrzątek. Blachę z bułeczkami wstawić na środowy poziom piekarnika i piec bułeczki ok. 15-17 min.

Upieczone bułeczki studzić na kratce.

Smacznego!

bulki poznanskie

bułeczki pszenne

przepis na bułeczki

bulki poznanskie

Zostaw komentarz