MARLENKA to kolejne, miodowe ciasto, do którego mam wielką słabość 🙂 Pracę przy pieczeniu marlenki można rozłożyć na dwa dni (jednego dnia upiec placki, a drugiego przygotować krem), dodatkowo można, a nawet trzeba, ją upiec kilka (2-3) dni przed Świętami, dzięki czemu oszczędzamy czas w najbardziej „gorącym” okresie. Ja swoją przygotowuję zawsze w prostokątnej blaszce, ale można ją też przygotować w wersji okrągłej i podać jako świąteczny tort 🙂
Składniki:
Ciasto
- 600 g mąki pszennej
- 220 g cukru pudru
- 120 g kostki do pieczenia Kasia
- 3 łyżki miodu
- 1 łyżka sody
- 1 łyżeczka octu
- 2 jajka
Masa kajmakowa
- puszka (510 g ) kajmaku (masy krówkowej) (w temp. pokojowej)
- 1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru (opakowanie na 0,5 l mleka)
- 0,5 l mleka
- 2 łyżki cukru
- 250 g kostki do pieczenia Kasia Ekstra Maślany Smak (w temp pokojowej)
Dodatkowo
- 100 g orzechów włoskich (posiekanych)
MARLENKA
Jak zrobić ciasto Marlenka?
Ciasto
Do garnka przełożyć miód, cukier puder, kostkę do pieczenia Kasia i podgrzewać na średnim ogniu, aż składniki się rozpuszczą i połączą.
Do miseczki wsypać sodę, dodać ocet i wymieszać (będzie się bardzo pieniło). Ocet z sodą przełożyć do garnka z mieszanką cukru, miodu i Kasi, zmniejszyć moc palnika i podgrzewać mieszając, aż masa będzie w kolorze karmelu.
Następnie garnek zdjąć z palnika i odstawić na kilka minut do przestudzenia (max. 10 min, masa musi być ciepła). Do ciepłej masy wmieszać jajka, a następnie porcjami dodawać mąkę. Gdy masy nie da się już mieszać rózgą w garnku, przełożyć ją na stolnicę, dodać mąkę, która nam zostanie i zagnieść gładkie ciasto. Gotowe ciasto podzielić na 6 równych części (najlepiej jest zważyć ciasto, wtedy będziemy mieli pewność, że porcje ciasta są równe).
Każdą część ciasta rozwałkować na bardzo cienki placek, najlepiej od razu na papierze do pieczenia i piec je kolejno w temperaturze 180 stopni (grzanie góra i dół) ok. 10 min. Od razu po wyjęciu placka z piekarnika przyciąć jego brzegi do równego prostokąta (można np. przyłożyć blachę do pieczenia i obkroić nożem – ja tak zrobiłam, przykładając blachę o wymiarach 22×33 cm).
Skrawki ciasta zbierać do miseczki. Upieczone placki odłożyć do całkowitego wystudzenia.
Masa kajmakowa
Do miski wlać szklankę mleka (250 ml), dodać budyń (proszek), cukier i wymieszać. Pozostałe mleko zagotować. Na gotujące się mleko wlać mleko wymieszane z budyniem i gotować, mieszając do otrzymania gęstego budyniu. Ugotowany budyń przełożyć do miski, przykryć folią spożywczą tak, żeby dotykała wierzchu budyniu (nie utworzy się kożuch) i odstawić do całkowitego wystudzenia (wystudzony budyń powinien mieć temp. pokojową). Miękką Kasię Ekstra Maślany Smak i kajmak przełożyć do miski i zmiksować do uzyskania jednolitego kremu. Następnie, cały czas miksując, dodawać do masy wystudzony budyń i miksować. Gotowy krem będzie dosyć płynny. Miskę z kremem przykryć i odstawić w chłodne miejsce na około 1-2 godziny.
Składanie ciasta
Ciasto można składać np. na dużej desce, albo w blaszce, od której odkrawaliśmy brzegi upieczonego ciasta. Ja składam w blaszce wyłożonej papierem do pieczenia (żeby było łatwiej wyjąć gotowe ciasto). Na spodzie ułożyć jeden blat ciasta, na cieście rozprowadzić równą warstwę kajmakowego kremu, przykryć kolejnym blatem ciasta – powtarzać czynność do wyczerpania składników. Ostatni (szósty) placek ciasta pokryć kremem kajmakowym.
Skrawki ciasta pokruszyć (można je przełożyć do woreczka i rozwałkować) i wymieszać z posiekanymi orzechami włoskimi, tak przygotowaną posypkę rozprowadzić równą warstwą na wierzchu ciasta. Blachę z ciastem owinąć folią spożywczą i odstawić w chłodne miejsce na 24 godziny (chociaż im dłużej ciasto będzie stało, tym będzie lepsze).
Smacznego!
10 Responses to “MARLENKA”
Sylwoa
Witam chciałam zapytać co zrobiłam zle ze masa do Marlenki mi się zważyła
admin
Czy wszystkie składniki masy miały tę samą temperaturę (powinny być w temp. pokojowej)?
Marta
Witam ile placków trzeba upiec
admin
Ciasto dzielimy na 6 równych części i z nich pieczemy 6 placków.
Kasia
Do ciasta dodać 0.5 kostki margaryny czy csla ?
admin
Do ciasta należy dodać 120 g margaryny.
Katarzyna
Ok bardzo dziekuje widziałam w składzie 120g tylko w opisie zmylilo mnie”wrzucic kostkę margaryny”?
admin
Tam nie jest napisane kostkę margaryn, tylko „kostkę do pieczenia Kasia” – to pełna nazwa produktu 🙂
Grazyna
Do masy mpgę dodac maslo a nie margarynę?
admin
Tak, oczywiście 🙂