MAZUREK MAKOWY NA DROŻDŻOWYM CIEŚCIE to taki trochę makowiec przebrany za mazurka 🙂 Ciasto drożdżowe z tego przepisu jest bardzo plastyczne, świetnie się z nim pracuje, dlatego możecie uformować dowolny kształt. Polecam, bo połączenie ciasta drożdżowego, masy makowej i lukru zawsze jest pyszne 🙂
Składniki:
Ciasto drożdżowe
- 2 i ½ szklanki mąki pszennej
- 3 łyżki cukru
- 15 g świeżych drożdży lub 7 g drożdży suchych
- 2/3 szklanki mleka (ciepłego)
- 1 jajko
- 30 g masła (roztopionego i przestudzonego)
- ½ łyżeczki soli
Makowe nadzienie (można użyć masy makowej z puszki lub przygotować masę makowa samodzielnie z poniższych składników)
- 400 g maku
- ½ szklanki cukru
- 2 łyżki miodu
- 100 g masła
- 50 g orzechów
- 50 g migdałów (bez skórki)
- 50 g rodzynek
- 50 g skórki pomarańczowej kandyzowanej
- 2 łyżeczki aromatu migdałowego
- 3 białka
Lukier
- 1 szklanka cukru pudru
- 3-4 łyżki gorącej wody
Dodatkowo
- jajko do posmarowania ciasta
- bakalie do dekoracji
MAZUREK MAKOWY NA DROŻDŻOWYM CIEŚCIE
Wykonanie:
Masa makowa
Mak wsypać do garnka, zalać gorącą wodą (ok. 3 cm ponad mak) i gotować około 30 minut. Następnie mak odcedzić dokładnie na sicie, odcisnąć i przepuścić 2-3 razy przez maszynkę.
Bakalie posiekać. Masło i miód przełożyć do rondelka i podgrzać, a następnie dodać posiekane bakalie i podgrzewać jeszcze chwilę. Masę bakaliową przełożyć do zmielonego maku, dodać skórkę z pomarańczy, aromat migdałowy, cukier i wszystko razem wymieszać.
Białka ubić na sztywną pianę i wymieszać z masą makową.
Ciasto drożdżowe
Ze świeżych drożdży zrobić rozczyn. Drożdże pokruszyć do miseczki, dodać 1 łyżkę cukru, 1 łyżkę mąki, ciepłe mleko i wymieszać do połączenia składników. Miseczkę z rozczynem odstawić w ciepłe miejsce, żeby drożdże zaczęły pracować.
Do miski wsypać mąkę, dodać pozostały cukier, sól, rozkłócone jajko, roztopione masło, wyrośnięty rozczyn i wyrobić dokładnie gładkie ciasto. Ciasto przełożyć do posmarowanej olejem miski, miskę przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrastania (ciasto powinno podwoić swoją objętość) na około godzinę.
Po tym czasie wyrośnięte ciasto przełożyć na stolnicę, zagnieść, a następnie rozwałkować na duży prostokąt. Do ciasta przyłożyć blachę do pieczenia (moja miała wymiary 24×28 cm) i obkroić kształt nożem. Tak otrzymany prostokąt przełożyć na blachę do pieczenia wyłożoną papierem. Brzegi ciasta posmarować rozkłóconym jajkiem. Pozostałe ciasto zagnieść, następnie formować cienkie wałeczki, które zaplatać
i układać na brzegach mazurka posmarowanych jajkiem. Ponieważ został mi kawałek ciasta, wycięłam foremkami kwiatki i zwierzątka, którymi udekorowałam później mazurka.
Na tak przygotowane ciasto wyłożyć masę makową. Mazurka odstawić w ciepłe miejsce na około 20 minut. Po tym czasie brzegi ciasta posmarować rozkłóconym jajkiem (jajkiem posmarowałam również wszystkie małe elementy).
Blachę z ciastem wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (grzanie góra i dół) i piec ok. 35-40 minut (drobne elementy można wyjąć wcześniej). Upieczonego mazurka wyjąć z piekarnika i przełożyć na kratkę do całkowitego wystudzenia.
Lukier
Cukier puder rozetrzeć z gorącą wodą na gładki lukier (jeżeli lukier będzie za rzadki dodać więcej cukru pudru, jeżeli za gęsty, więcej wody). Tak przygotowany lukier wyłożyć na mazurku.
Mazurka udekorować ozdobami z ciasta oraz bakaliami.
Smacznego!