KAJZERKI – ŁATWY PRZEPIS

14 komentarzy

KAJZERKI – ŁATWY PRZEPIS są pyszne, mają chrupiącą skórkę i cudownie pachną 🙂 Te bułeczki mają jeszcze jeden wielki plus, z ciastem świetnie się pracuje i są bardzo proste w przygotowaniu, myślę, że poradzą sobie z nimi nawet osoby początkujące w pieczeniu 🙂

Polecam również:
BUŁKI GRAHAMKI
BUŁECZKI WIANUSZKI Z MAKIEM



Składniki (na 8 bułeczek):
Rozczyn

  • 25 g świeżych drożdży lub 7 g drożdży suszonych (chyba, że producent drożdży suszonych zaleca inny przelicznik)
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 1/2 szklanki ciepłej (nie gorącej) wody

Ciasto

  • 3 szklanki mąki pszennej – u mnie mąka pszenna tortowa TYP 450
  • 1/2 szklanki ciepłej (nie gorącej) wody
  • 4 łyżki oleju
  • 1 łyżeczka soli



KAJZERKI – ŁATWY PRZEPIS

Jak zrobić bułki kajzerki?

Ze świeżych drożdży zrobić rozczyn. Drożdże pokruszyć do miseczki, dodać cukier i rozetrzeć łyżeczką, aż drożdże zrobią się płynne. Następnie dodać mąkę i ciepłą wodę, wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na 10-15 min, żeby rozczyn zaczął pracować.

Z suchych drożdży nie trzeba robić rozczynu, należy dodać je wraz z pozostałymi składnikami rozczynu do składników ciasta.

Do miski wsypać mąkę, dodać ciepłą wodę, olej, sól, wyrośnięty rozczyn lub suche drożdże i wyrobić gładkie ciasto. Ciasto wyrabiać (ręką lub mikserem z hakiem) ok. 8-10 min, po tym czasie powinno ładnie odchodzić od ścianek miski.

Wyrobione ciasto przełożyć do natłuszczonej olejem miski, miskę przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 45-60 min (ciasto powinno podwoić swoją objętość).
Wyrośnięte ciasto przełożyć na lekko podsypaną mąką stolnicę (podsypać tylko tyle, żeby ciasto nie kleiło się do stolnicy), chwilę wyrobić, a następnie podzielić ciasto na 8 równych części.
Z każdej części ciasta kolejno formować okrągłą bułeczkę.

jak zrobic kajzerki

Uformowane bułeczki ułożyć w odstępach na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, blachę przykryć i odstawić bułeczki do podrośnięcia na 20 min.

Na wyrośniętych bułeczkach odcisnąć charakterystyczny dla kajzerek wzorek – można użyć specjalnego wykrojnika lub, tak jak ja, zrobić 5 “nacięć” łyżką – użyłam dużej łyżki do sałatek 🙂

jak upiec kajzerki

Bułeczki posmarować zimną wodą. Ja swoje bułeczki posypałam jeszcze odrobiną mąki.

Blachę z bułeczkami wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni (grzanie góra i dół) i piec 18-20 min.

Upieczone bułeczki studzić na kratce.

Smacznego!

*Szklanka użyta do odmierzania składników w moich przepisach ma zawsze pojemność 250 ml 🙂



przepis na kajzerki

latwy przepis na bulki

kajzerki przepis

chrupiace buleczki

14 Responses to “KAJZERKI – ŁATWY PRZEPIS”

  1. Hanna

    Bułeczki są fantastyczne szybko ich się robi są mega dobre smakują wszystkim domownikom

  2. Agata

    Fantastyczne na śniadanie i bardzo proste do zrobienia 🙂

  3. Julia

    25 g drożdży to przeokrutna ilość. Na początku kwarantanny zrobiłam podobne bułki i pizzę. Niby dobre, ale jednak smak nie ten, jak z piekarni. Po jakimś czasie zaczęło mnie mdlić na samą myśl o kolejnym podejściu. I zaczęłam czytać… Fermentacja. Mała ilość drożdży. I to było to. Ciasto leżakujące dwie doby w lodówce jest pyszne. Bez porównania. Nie cuchnie drożdżami, a chlebkiem. Jest lekkostrawne. Nigdy więcej nie zrobię bułek ekspresowych. No i 5 g zamiast 25 – oszczędność!

  4. admin

    Oczywiście ciasto na bułki czy chleb można zrobić nawet na 1 g drożdży, proszę tylko zauważyć, że nie każdy ma czas na to, żeby czekać tydzień na bułki. A jeżeli szuka Pani rozwiązań jak z piekarni, to chyba raczej powinna Pani iść w stronę zakwasu, a nie drożdży.

  5. Natalia

    Czy ciasto można przygotować wieczorem i odstawić i poczekać aż urośnie do rana? Bułeczki są bardzo dobre i wszystkim nam bardzo smakowały:)

  6. admin

    Tak, można ciasto wyrobić wieczorem i od razu po wyrobieniu włożyć do lodówki, do wyrastania na całą noc.

  7. Magdalena

    Te bułki były super ale upieczone wieczorem schowane na noc w chlebaku rano były jak podeszwa twarde gumowate. Co zrobić żeby po nocy były miękkie? Bo świeże były pyszne…

  8. admin

    Żeby bułki nie wyschły należy przechowywać je np. w lnianym woreczku, w ostateczności może być nawet foliowy. Jeżeli juz dojdzie do takiej sytuacji, że pieczywo wyschnie, wystarczy je lekko zwilżyć np. spryskać wodą i włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na kilka minut, będą jak świeżo pieczone.

  9. Malgorzata

    Właśnie czekam , aż ciasto wyrośnie. Proszę trzymać kciuki, bo pierwszy raz robię.

  10. admin

    🙂 Proszę dać znać czy smakowały 🙂

  11. Małgorzata

    W gruncie rzeczy tak. Tylko jakaś goryczkę mają. Pewnie coś nie tak zrobiłam

  12. admin

    Bułki nie powinny mieć posmaku goryczki. Jeżeli tak się stało, to problem zapewne leży w którymś z użytych przez Panią składników 🙁

  13. DOROTA

    Bułeczki Super,zostaną już że mną na dłużej.

  14. Krystyna

    Wlasnie stygną

Zostaw komentarz