TRUSKAWKOWA CHMURKA NA BISZKOPCIE to kolejna wersja znanego i bardzo lubianego ciasta – malinowa chmurka 🙂 Ciasto na biszkoptowym spodzie jest wysokie, ale dobrze schłodzone jest zwarte, świetnie się kroi i doskonale prezentuje na stole 🙂 Bardzo polecam tę truskawkową odsłonę, bo jest pyszna 🙂
Polecam również:
DESER MALINOWA CHMURKA
Składniki:
Biszkopt
- 4 jajka wielkości „L” (w temp. pokojowej)
- 1/2 szklanki* cukru
- 1/2 szklanki mąki pszennej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- szczypta soli
Galaretka
- 3 opakowania galaretki truskawkowej (na 1/2 l wody każde)
- 850 ml gorącej wody
- 700 g truskawek
Krem
- 500 ml śmietanki 36%
- 250 g serka mascarpone
- 3-4 łyżki cukru pudru
Beza
- 4 białka
- 1 szklanka cukru
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1 łyżka octu lub soku z cytryny
- 50 g migdałów w płatkach
- szczypta soli
Do nasączenia
- woda z cytryną lub sokiem truskawkowym – opcjonalnie
TRUSKAWKOWA CHMURKA NA BISZKOPCIE
Jak zrobić truskawkową chmurkę na biszkopcie?
Biszkopt
Białka oddzielić od żółtek. Do białek dodać szczyptę soli i ubijać, gdy białka zaczną się pienić dodać cukier i miksować do uzyskania sztywnej piany. Następnie zmniejszyć obroty miksera i wmiksować kolejno żółtka. Mąkę pszenną i ziemniaczaną przesiać i wmiksować na najniższych obrotach miksera do piany (można też mąki wmieszać łyżką).
Spód blachy o wymiarach 22×33 cm wyłożyć papierem do pieczenia (boków nie natłuszczać). Do tak przygotowanej blachy przełożyć ciasto i wyrównać. Blachę z ciastem wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni (grzanie góra i dół) i piec biszkopt ok. 30 min (do tzw. suchego patyczka). Upieczony biszkopt wyjąć z piekarnika, stuknąć blachą w blat (biszkopt się wyrówna) i zostawić do wystudzenia. Wystudzony biszkopt obkroić od blachy, wyjąć i zdjąć papier ze spodu ciasta. Z wierzchu biszkoptu ściąć ok. 3-4 mm spieczonej skórki.
Blaszkę, w której piekł się biszkopt wyłożyć papierem do pieczenia (łatwiej będzie wyjąć gotowe ciasto) i włożyć z powrotem biszkopt. Jeżeli lubicie mocno wilgotne ciasta, możecie biszkopt nasączyć wodą z cytryną lub sokiem truskawkowym, mi wystarcza wilgoć, którą biszkopt przyjmie z galaretki, więc tego nie robię.
Galaretka
Galaretki truskawkowe rozpuścić w 850 ml gorącej wody i odstawić do przestudzenia. Gdy galaretka wystygnie, ale będzie nadal płynna, dodać pokrojone na kawałki truskawki i odstawić do momentu, aż galaretka zacznie tężeć. Jeżeli chcecie, żeby galaretka szybko stężała dodajcie kilka zamrożonych truskawek (wystarczy zamrozić je 2-3 godziny wcześniej).
Tężejącą galaretkę z truskawkami wyłożyć równą warstwą na biszkopcie i wstawić blachę z ciastem do lodówki do całkowitego stężenia galaretki.
Beza
Do miski przelać białka, dodać szczyptę soli i ubijać, gdy białka zaczną się pienić dodać w kilku porcjach cukier i miksować dalej do otrzymania sztywnej, lśniącej piany. Następnie wmiksować do piany mąkę ziemniaczaną i ocet. Arkusz papieru do pieczenia ułożyć na blasze z wyposażenia piekarnika, położyć blachę, w której piekł się biszkopt (wymiary 22×33 cm) i odrysować. W tak otrzymanej „ramce” wyłożyć ubitą pianę i równo rozprowadzić. Wierzch piany posypać płatkami migdałów.
Blachę z bezą wstawić do piekarnika nagrzanego do 160 stopni (termoobieg) i od razu zmniejszyć temperaturę do 120 stopni. Bezę piec godzinę. Upieczoną bezę wystudzić na kratce.
Krem
Schłodzoną śmietankę przelać do miski, dodać cukier puder i ubijać. Gdy śmietanka zacznie gęstnieć dodać serek mascarpone i zmiksować do uzyskania gładkiego kremu.
Krem wyłożyć na warstwie zastygłej galaretki z truskawkami i wyrównać. Na kremie ułożyć bezę z migdałami.
Ciasto przechowywać w lodówce.
Smacznego!
*Szklanka użyta w moich przepisach do odmierzania składników ma zawsze pojemność 250 ml 🙂