PĄCZKI HISZPAŃSKIE (GNIAZDKA)

Zostaw komentarz

PĄCZKI HISZPAŃSKIE (GNIAZDKA) to ulubione pączki mojego syna i męża, ja pozostaję wierną fanką tradycyjnych, drożdżowych pączków z nadzieniem z marmolady, ale raz na jakiś czas pączka hiszpańskiego nie odmówię 🙂 Wiem, że w różnych regionach noszą one rożne nazwy, u nas naczęściej używaną nazwą są pączki hiszpańskie, bardzo rzadko (ale zdarza się) można spotkać też gniazdka, ale spotkałam się też z nazwą pączki wiedeńskie czy francuskie. Nazwa jednak nie jest najważniejsza, ważne jest to, że są smaczne 🙂

Składniki (na 30 szt.):
Ciasto parzone

  • 1 szklanka (250 ml) wody
  • 100 g masła
  • 1 szklanka (170 g) mąki pszennej
  • szczypta soli
  • 4 jajka
  • 1 łyżeczka wódki

Lukier

  • 1 szklanka (170 g) cukru pudru
  • 4 łyżki (60 ml) gorącej wody

Dodatkowo

  • 1 l oleju do smażenia (u mnie rzepakowy)PĄCZKI HISZPAŃSKIE (GNIAZDKA)

Wykonanie:

Do garnka przełożyć masło, wlać wodę i zagotować. Na gotującą się wodę z masłem wsypać mąkę, sól i energicznie mieszając podgrzewać, do otrzymania gładkiego ciasta, które będzie odchodziło od ścianek garnka (powinna powstać duża kluska 🙂 ). Ciasto odstawić do wystudzenia (do temp. pokojowej). Do wystudzonego ciasta dodawać kolejno jajka i miksować po dodaniu każdego, aż połączy się z ciastem. Na koniec wmiksować do ciasta wódkę (alkohol dodajemy po to, żeby ciasto w czasie smażenie chłonęło mniej tłuszczu).Ciasto przełożyć do rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie wyciętej gwiazdy i na arkuszu papieru do pieczenia wyciskać kółka.

Następnie rozciąć papier na pojedyncze kwadraty (tak, żeby każde kółeczko z ciasta było na osobnym kwadracie).
W garnku z grubym dnem rozgrzać olej (powinien mieć temp ok. 170-180 stopni – bez termometru najlepiej jest sprawdzić temp. oleju na małej porcji ciasta, jeżeli po włożeniu do oleju od razu wypłynie na wierzch i zacznie się smażyć, temp. jest odpowiednia). Na rozgrzany tłuszcz wkładać kółeczka z ciasta razem z papierem (papier ładnie odejdzie od ciastka po chwili smażenia i wtedy należy go wyjąć).

Smażyć pączki po 3-4 min z każdej strony.
Usmażone pączki odsączyć z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym.Lukier

Cukier puder rozetrzeć z gorącą wodą do otrzymania gładkiego lukru (jeżeli lukier będzie za rzadki, dosypać więcej cukru pudru, jeżeli natomiast będzie za gęsty dodać więcej wody). Wystudzone pączki zanurzać w lukrze i odkładać na kratkę do zastygnięcia lukru.

Smacznego!

paczki hiszpanskie z lukrem

paczki z dziurka

Zostaw komentarz