CIASTO SNICKERS NA BISZKOPCIE pyszne, warstwowe ciasto z kajmakiem i słonymi orzeszkami 🙂 Do nasączenia biszkoptu możecie użyć innego ponczu np. mleka, gorzkiej herbaty albo w wersji dla dorosłych likieru z alkoholem 🙂
Polecam również:
CIASTO SNICKERS BEZ PIECZENIA
TORT SNICKERS BEZ PIECZENIA
Składniki:
Biszkopt
- 6 jajek wielkości „L” (w temp. pokojowej)
- 3/4 szklanki* cukru
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki kakao
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
Krem budyniowy
- 3 szklanki (730 ml) mleka
- 2 opakowania (opakowanie 40 g) budyniu śmietankowego bez cukru
- 5 łyżek cukru
- 200 g masła (w temp. pokojowej)
Polewa czekoladowa
- 100 g czekolady deserowej
- 3-4 łyżki mleka
- 1 łyżka masła
Dodatkowo
- do nasączenia 1/3 szklanki wody z sokiem z cytryny (kilka kropelek)
- puszka (510 g) kajmaku (masy krówkowej)
- opakowanie (280 g) herbatników
- 200 g solonych orzeszków ziemnych
- 2 batony Snickers
CIASTO SNICKERS NA BISZKOPCIE
Jak zrobić ciasto snickers na biszkopcie?
Biszkopt
Mąki (pszenną i ziemniaczaną) i kakao przesiać i wymieszać z proszkiem do pieczenia.
Białka oddzielić od żółtek. Do białek dodać szczyptę soli i ubijać mikserem. Gdy białko zacznie się pienić, dodać cukier i miksować dalej do uzyskania sztywnej piany. Zmniejszyć obroty miksera i wmiksować do piany kolejno żółtka, a następnie suche składniki (mąki z kakao i proszkiem do pieczenia). Całość miksować tylko do połączenia składników.
Spód blachy o wymiarach 22×33 cm wyłożyć papierem do pieczenia (boków nie natłuszczać). Do tak przygotowanej blachy przełożyć ciasto i wyrównać. Blachę z ciastem wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni (grzanie góra i dół) i piec biszkopt 30 min. Upieczony biszkopt wyjąć z piekarnika i zostawić w blaszce do całkowitego wystudzenia. Wystudzony biszkopt obkroić od blaszki, wyjąć i zdjąć papier ze spodu. Biszkopt przekroić na dwa równe blaty.
Krem budyniowy
Do miski wlać ok. pół szklanki mleka, dodać budynie (proszek), cukier i wymieszać do połączenia. Pozostałe mleko wlać do garnka i zagotować. Na gotujące się mleko wlać mleko z budyniem i cukrem i gotować na małej mocy palnika mieszając do uzyskania gęstego budyniu (budyń musi się zagotować). Ugotowany budyń przełożyć do miski, przykryć folią spożywczą tak żeby dotykała powierzchni budyniu (nie wytworzy się kożuch) i odstawić do wystudzenia w temperaturze pokojowej. Składniki kremu – masło i budyń, powinny mieć tę samą temperaturę pokojową.
Miękkie masło przełożyć do miski i chwilę zmiksować, następnie cały czas miksując dodawać po łyżce wystudzony budyń. Krem miksować tylko do połączenia składników i uzyskania jednolitej konsystencji.
Składanie ciasta
Blaszkę, w której piekł się biszkopt, wyłożyć papierem do pieczenia (łatwiej będzie wyjąć gotowe ciasto). Na spodzie blaszki ułożyć jeden blat biszkoptu i nasączyć go wodą z cytryną. Biszkopt pokryć połową kremu budyniowego i ułożyć na nim warstwę herbatników. Na herbatnikach rozprowadzić równą warstwę masy kajmakowej, którą posypać posiekanymi orzechami ziemnymi (ok. 1/3 orzechów posiekałam na mniejsze kawałki i wyłożyłam na masie kajmakowej, pozostałe orzechy zostawiłam w całości do dekoracji wierzchu ciasta). Masę kajmakową przykryć drugą warstwą herbatników.
Następnie wyłożyć drugą połowę kremu budyniowego i drugi blat biszkoptu, który również nasączyć wodą z cytryną.
Polewa czekoladowa
Mleko i masło przełożyć do rondelka i podgrzać do zagotowania. Rondelek zdjąć z palnika, dodać połamaną na kawałki czekoladę i wymieszać do rozpuszczenia się czekolady. Tak otrzymaną polewę wyłożyć na cieście. Zanim polewa zastygnie posypać ją orzeszkami ziemnymi, ja dodatkowo udekorowałam ciasto pokrojonymi na kawałki batonikami snickers.
Ciasto wstawić do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
Smacznego!
*Szklanka użyta w moich przepisach do odmierzania składników ma zawsze pojemność 250 ml 🙂