BUŁKA WROCŁAWSKA jest bardzo prosta w przygotowaniu, mięciutka, zaraz po upieczeniu ma bardzo chrupiącą skórkę i świetnie komponuje się z większością dodatków (chociaż u nas najszybciej znika jeszcze ciepła z samym masłem i solą 😉 ).
Polecam również:
BUŁKI GRAHAMKI
Składniki (na dwie długie bułki):
Rozczyn
- 15 g świeżych drożdży
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżka mąki pszennej
- 1/2 szklanki* ciepłego mleka
Ciasto
- 3 i 1/2 szklanki mąki pszennej
- 1 szklanka ciepłej wody
- 3 łyżki oleju
- 1-2 łyżeczki soli (ja daję dwie łyżeczki)
Dodatkowo
- 1/4 szklanki wody posłodzonej 1 łyżeczką cukru
BUŁKA WROCŁAWSKA
Jak zrobić bułkę wrocławską?
Rozczyn
Drożdże pokruszyć do miseczki, dodać cukier i rozetrzeć łyżeczką aż drożdże zrobią się płynne. Następnie dodać mąkę, ciepłe (ale nie gorące) mleko, wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 10 min, żeby rozczyn zaczął pracować.
Ciasto
Mąkę wsypać do miski, dodać sól, ciepłą (ale nie gorącą) wodę, olej, wyrośnięty rozczyn i wyrobić (ręką lub mikserem z hakiem) gładkie ciasto. Wyrobione ciasto przełożyć do natłuszczonej olejem miski, miskę przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce – ciasto powinno rosnąć ok. 1-1,5 h, do podwojenia objętości.
Wyrośnięte ciasto przełożyć na podsypaną mąką stolnicę, chwilę wyrobić i podzielić na dwie równe części. Każdą część rozciągnąć dłońmi na prostokąt, zwinąć w rulon i ułożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce (łączeniem do dołu). Bułki przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 20 min.
W czasie gdy bułki rosną rozgrzać piekarnik do 210 stopni (grzanie góra i dół), na najniższą półkę piekarnika wstawić blachę, a na niej ustawić naczynie z wrzątkiem, tak żeby piekarnik zaparował od gotującej się wody zanim wstawimy do niego bułki (naczynie z wodą pozostawić w piekarniku w czasie pieczenia bułek).
Podrośnięte bułki posmarować przy użyciu pędzelka wodą z cukrem i lekko ponacinać ostrym nożem.
Blachę z bułkami umieścić na środkowym poziomie piekarnika i piec bułki 25 minut.
Upieczone bułki przełożyć na kratkę.
Smacznego!
*Szklanka użyta w moich przepisach do odmierzania składników ma zawsze pojemność 250 ml 🙂