CIASTO PIJANA ŚLIWKA to pyszne, bardzo czekoladowe ciasto z mocnym akcentem śliwek i rumu 🙂 Kupując śliwki upewnijcie się, że są to śliwki suszone, a nie wędzone, z tymi drugimi ciasto raczej nie będzie udane 😉
Polecam również:
CIASTO CZEKOLADOWE Z WIŚNIAMI I BITĄ ŚMIETANĄ
Składniki:
Biszkopt
- 6 jajek wielkości „L” (w temp. pokojowej)
- 3/4 szklanki* cukru
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki kakao
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
Krem
- 250 g suszonych śliwek
- 1 szklanka rumu
- 700 ml śmietanki 36%
- 250 g serka mascarpone
- 200 g czekolady – u mnie po 100 g gorzkiej i mlecznej
- 2 łyżki cukru pudru – opcjonalnie
Polewa czekoladowa
- 100 ml śmietanki 30%
- 100 g czekolady
- 50 ml śmietanki 30% i 60 g czekolady – na czekoladową kratkę
Dodatkowo
- 1/2 szklanki mocnej, gorzkiej kawy – wystudzonej
CIASTO PIJANA ŚLIWKA
Jak zrobić ciasto pijana śliwka?
Biszkopt
Białka oddzielić od żółtek. Do białek dodać szczyptę soli i ubijać mikserem. Gdy białka zaczną się pienić dodać w kilku porcjach cukier i miksować dalej do uzyskania sztywnej, lśniącej piany. Następnie zmniejszyć obroty miksera i zmiksować do piany żółtka.
Mąkę pszenną, ziemniaczaną i kakao przesiać i wymieszać z proszkiem do pieczenia. Suche składniki wmiksować do piany na małych obrotach miksera (można je też wmieszać do piany szpatułką).
Spód blachy o wymiarach 22×33 cm wyłożyć papierem do pieczenia (boków nie natłuszczać). Do tak przygotowanej blachy przełożyć ciasto i wyrównać.
Blachę z ciastem wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni (grzanie góra i dół) i piec ok. 35 min (do tzw. suchego patyczka). Upieczony biszkopt wyjąć z piekarnika, całkowicie wystudzić, a następnie odkroić od blaszki, wyjąć, zdjąć papier do pieczenia ze spodu ciasta i przekroić biszkopt na dwa równe blaty.
Krem
Suszone śliwki przełożyć do miseczki, zalać rumem i odstawić na min. 1 godzinę, żeby napęczniały. Napęczniałe śliwki odsączyć na sicie, a odsączony rum zostawić do nasączenia biszkoptu. Każdą śliwkę przekroić na 2-3 części.
Połowę śmietanki (350 ml) podgrzać do zagotowania i zdjąć z palnika. Do gorącej śmietanki przełożyć połamaną na kawałki czekoladę i wymieszać do całkowitego rozpuszczenia się czekolady. Masę czekoladową całkowicie wystudzić, a następnie wstawić do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc (masa musi być dobrze schłodzona).
Schłodzoną masę czekoladową przełożyć do miski, dodać serek mascarpone i zmiksować do połączenia. Do drugiej miski wlać schłodzoną śmietankę i ubić na sztywno (do śmietanki można dodać cukier puder). Ubitą śmietankę wmieszać przy użyciu szpatułki do masy czekoladowej – mieszać tylko do połączenia składników. Na koniec wmieszać do kremu namoczone śliwki.
Wystudzoną kawę wymieszać z rumem z moczenia śliwek.
Blaszkę, w której piekło się ciasto wyłożyć papierem do pieczenia (łatwiej będzie wyjąć gotowe ciasto) i ułożyć jeden blat biszkoptu (ciasto można też składać na paterze, ale wydaje mi się, że w blaszce jest łatwiej). Biszkopt lekko nasączyć kawą z rumem. Na biszkopcie wyłożyć krem czekoladowy ze śliwkami i wyrównać.
Na kremie ułożyć drugi blat biszkoptu, który również lekko nasączyć kawą z rumem.
Polewa czekoladowa
Śmietankę wlać do rondelka i podgrzać do zagotowania. Następnie zdjąć rondelek z palnika, do śmietanki dodać połamaną czekoladę i wymieszać do uzyskania jednolitej polewy. Tak przygotowaną polewę wyłożyć na cieście. Śmietankę na czekoladową kratkę (50 g) podgrzać, zdjąć z palnika, dodać czekoladę i wymieszać do uzyskania jednolitej polewy. Polewę przełożyć do rękawa cukierniczego lub foliowego woreczka i wycisnąć na polewie czekoladową kratkę.
Ciasto schłodzić przez min 2-3 godziny przed podaniem.
Smacznego!
*Szklanka użyta w moich przepisach do odmierzania składników ma zawsze pojemność 250 ml 🙂