MACZEK Z BRZOSKWINIAMI pyszne i efektowne ciasto z kremem i owocami w galaretce 🙂 Jeżeli przygotujecie ciasto w tortownicy, śmiało może pełnić funkcję tortu 🙂
Ten przepis możecie też znaleźć w naszej książce „PRZEPISY JOLI, W RODZINNEJ KUCHNI”.
Polecam również:
MAKOWA PANIENKA Z WIŚNIAMI
MAKOWA BABKA ŚWIĄTECZNA
Składniki:
Makowy biszkopt
- 4 jajka wielkości „L” (temp. pokojowa)
- 3 białka z jajek wielkości „L” (temp. pokojowa)
- 1 szklanka* cukru
- 3/4 szklanki maku (całego)
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
Masa budyniowa
- 2 szklanki wody
- 2 budynie śmietankowe bez cukru
- 1 szklanka zalewy z jednej puszki brzoskwiń (puszka o pojemności 820 g)
- 5 łyżek cukru
- 3 żółtka
- 1 łyżka mąki pszennej
- 200 g masła (w temp. pokojowej)
Warstwa brzoskwiniowa
- brzoskwinie z puszki (puszka o pojemności 820 g, z której odlaliśmy zalewę do budyniu)
- 2 galaretki brzoskwiniowe
- 0,75 l gorącej wody
Dodatkowo
- 1/2 szklanki wody z 1 łyżką soku z cytryny do nasączenia
- 50 g czekolady (gorzkiej, deserowej lub mlecznej) startej na tarce o drobnych oczkach
- 50 g czekolady (gorzkiej, deserowej lub mlecznej)
- 1 łyżka masła
- 1 i 1/2 łyżki mleka
MACZEK Z BRZOSKWINIAMI
Jak zrobić ciasto maczek z brzoskwiniami?
Makowy biszkopt
Białka oddzielić od żółtek. Do białek (7 szt.) dodać szczyptę soli i ubijać mikserem, gdy białka zaczną się pienić dodać w kilku porcjach cukier i miksować do otrzymania gładkiej, lśniącej piany. Następnie zmniejszyć obroty miksera i wmiksować do piany żółtka (4 sztuki). Mąkę przesiać, wymieszać z proszkiem do pieczenia, makiem i wmieszać delikatnie do piany (na najniższych obrotach miksera lub szpatułką). Spód blachy o wymiarach 22×33 cm wyłożyć papierem do pieczenia (boków nie natłuszczać), przełożyć ciasto i wyrównać. Blachę z biszkoptem wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni (grzanie góra i dół) i piec ok. 30-35 minut do tzw. suchego patyczka. Upieczony biszkopt wyjąć z piekarnika i pozostawić do całkowitego wystudzenia. Wystudzony biszkopt obkroić dookoła, wyjąć z blaszki, zdjąć papier do pieczenia ze spodu i przekroić biszkopt na dwa równe blaty.
Masa budyniowa
Do garnka wlać zalewę z brzoskwiń dodać 1 szklankę wody, cukier i zagotować. Do miski wlać drugą szklankę wody, dodać budynie śmietankowe, żółtka, mąkę pszenną, zmiksować do połączenia składników, a następnie wlać na gotującą się wodę z zalewą z brzoskwiń. Gotować na małym ogniu mieszając do uzyskania gęstego budyniu. Ugotowany budyń przykryć folią spożywczą (tak, żeby dotykała budyniu) i odstawić do wystudzenia w temperaturze pokojowej. Masło (również w temperaturze pokojowej) przełożyć do miski i zmiksować na puszystą masę, następnie cały czas miksując, dodawać po łyżce wystudzony budyń. Czynność powtarzać do wyczerpania budyniu i uzyskania gładkiej masy.
Warstwa brzoskwiniowa
Odsączone z zalewy brzoskwinie pokroić w kostkę.
Galaretki brzoskwiniowe rozpuścić w 0,75 l gorącej wody i odstawić. Gdy galaretka wystygnie, ale nadal będzie płynna, dodać do galaretki pokrojone w kostkę brzoskwinie i odstawić w chłodne miejsce, żeby galaretka zaczęła tężeć.
Składanie ciasta
Blachę, w której piekł się biszkopt wyłożyć papierem do pieczenia (łatwiej będzie wyjąć gotowe ciasto), na spodzie ułożyć jeden blat makowego biszkoptu i nasączyć wodą z cytryną. Z masy budyniowej odłożyć ok. 4 łyżek na wierzch ciasta, a pozostały krem wyłożyć na makowym biszkopcie i wyrównać. Na warstwie kremu budyniowego wyłożyć tężejącą galaretkę z brzoskwiniami i wstawić do lodówki. Zanim galaretka całkowicie stężej (ale będzie już w miarę sztywna) ułożyć na niej drugi blat biszkoptu, który również nasączyć wodą z cytryną i rozprowadzić na nim odłożone 4 łyżki masy budyniowej.
W garnku zagotować mleko z masłem, zdjąć garnek z palnika, dodać połamaną na kawałki czekoladę (50 g) i wymieszać do uzyskania gładkiej polewy. Wierzch ciasta posypać startą czekoladą, polewę czekoladową przełożyć do woreczka, ściąć róg i polać ciasto.
Ciasto wstawić do lodówki do całkowitego stężenia galaretki.
Smacznego!
*Szklanka użyta w moich przepisach do odmierzania składników ma zawsze pojemność 250 ml 🙂