PIERNIK STAROPOLSKI DŁUGODOJRZEWAJĄCY

PIERNIK STAROPOLSKI DŁUGODOJRZEWAJĄCY to niewątpliwie król wszystkich pierników – mięciutki, pachnący przyprawami i dosłownie rozpływający się w ustach 🙂 Tak naprawdę przygotowanie tego piernika, oprócz tego, że wymaga cierpliwości i czasu, nie jest skomplikowane. Zagniecione ciasto powinno stać w lodówce ok. 5 tygodni, ale może, jeżeli zapomnimy przygotować je wcześniej, chłodzić się przez 2 tygodnie i też będzie pyszne. Z podanych proporcji otrzymacie 3 duże, podłużne pierniki lub 6 mniejszych, to zdecydowanie porcja rodzinna 🙂 Jeżeli nie potrzebujecie, aż tylu pierników śmiało możecie z części ciasta upiec pierniczki 🙂

Polecam również:
KEKS



Składniki:

  • 1 kg mąki pszennej
  • 500 g prawdziwego miodu
  • 250 g masła
  • 1 i 1/2 szklanki* cukru
  • 3 jajka wielkości “L”
  • 3 łyżeczki sody
  • 1/2 szklanki mleka
  • 0,5 łyżeczki soli
  • 60 g dobrej przyprawy do piernika**

Dodatkowo

  • ok. 900 g powideł śliwkowych

Polewa czekoladowa

  • 1/2 szklanki mleka
  • 2-3 łyżki masła
  • 220 g czekolady deserowej

Lukier

  • 1 szklanka cukru pudru
  • 2-3 łyżki gorącej wody (można część wody zastąpić sokiem z cytryny)



PIERNIK STAROPOLSKI DŁUGODOJRZEWAJĄCY

Jak zrobić piernik staropolski długodojrzewający?

Część I – ok. 6 tygodni przed Świętami Bożego Narodzenia – przygotowanie ciasta

Miód, pokrojone masło i cukier przełożyć do rondelka i podgrzać na małej mocy palnika do połączenia się składników i uzyskania gładkiej masy. Mieszankę miodowo-maślaną przestudzić.
Mąkę wsypać do miski, dodać jajka, sól, przyprawę do piernika, rozpuszczoną w mleku sodę, przestudzoną mieszankę miodowo-maślaną i wymieszać dokładnie dużą łyżką na jednolite ciasto (ciasto zaraz po wyrobieniu jest luźne, ale zrobi się bardziej zwarte w czasie chłodzenia). Ciasto przełożyć do miski (najlepiej szklanej, ceramicznej lub glinianej, ale emaliowany garnek również się nadaje), przykryć podwójnie złożoną ściereczką i wstawić do lodówki na 5-6 tygodni.

jak zrobic ciasto na piernik staropolski dlugodojrzewajacy

Część II – ok. 7-4 dni przed Świetami Bożego Narodzenia – pieczenie i składanie piernika

Schłodzone ciasto wyjąć z lodówki i zostawić, żeby się trochę ociepliło (łatwiej będzie z nim pracować). Następnie przełożyć ciasto na podsypaną mąką stolnicę, chwilę zagnieść i podzielić na trzy równe części (ja ciasto ważę i dzięki temu mam zawsze idealnie równe części).
Każdą część rozwałkować na lekko podsypanej mąka stolnicy na placek wielkość dużej blachy z wyposażenia piekarnika (moja ma wymiary 30×40 cm). Rozwałkowane ciasto przełożyć na papier do pieczenia (można też od razu wałkować ciasto na papierze), przełożyć na blachę i wstawić do piekarnika nagrzanego do 170 stopni (grzanie góra i dół) na 18-20 minut.

Upieczony placek przełożyć na kratkę, zdjąć papier, na którym się piekło i zostawić do wystudzenia. Z pozostałymi częściami ciasta postąpić w ten sam sposób.
Na wystudzonym blacie ciasta rozprowadzić równo powidła śliwkowe.

jak zrobic piernik z powidlami

Blat z powidłami przykryć drugim blatem piernikowego ciasta, na którym również rozprowadzić równą warstwę powideł śliwkowych i przykryć ostatnim blatem ciasta. Ciasto zawinąć szczelnie w papier do pieczenia, ułożyć np. na dużej desce do krojenia i z wierzchu przykryć drugą, ciężką deską do krojenia. Tak obciążony piernik powinien stać 1-2 dni w chłodnym pomieszczeniu.
Po tym czasie pokroić piernik na mniejsze części – np. na 3 długie pierniki lub 6 mniejszych i udekorować polewą czekoladową lub lukrem.

Polewa czekoladowa

Mleko zagotować z masłem i zdjąć rondelek z palnika. Do gorącego mleka dodać połamaną na małe kawałki czekoladę i wymieszać do uzyskania jednolitej polewy (jeżeli polewa będzie za rzadka dodać trochę więcej czekolady, jeżeli będzie za gęsta dodać więcej ciepłego mleka). Polewę chwilę przestudzić, a następnie rozprowadzić po cieście. Zanim polewa zastygnie można udekorować pierniki np. orzechami, posypką, bakaliami.

Lukier

Cukier puder wsypać do miseczki, dodać gorącą wodą i dokładnie rozetrzeć łyżką na gładki lukier (jeżeli lukier będzie za rzadki – dodać więcej cukru pudru, jeżeli będzie za gęsty – dodać więcej wody). Lukier rozprowadzić na piernikach i zanim zastygnie udekorować ciasto np. bakaliami.

Piernik przechowuję zawinięty w pergamin, można go również przechowywać w pojemniku na ciasto.

Smacznego!

*Szklanka użyta w moich przepisach do odmierzania składników ma zawsze pojemność 250 ml 🙂

**Dobra przyprawa do piernika powinna zawierać wyłącznie sproszkowane przyprawy bez dodatku mąki, cukru, kakao czy innych wypełniaczy.



piernik staropolski

staropolski piernik z powidlami

piernik szesciotygodniowy

tradycyjny przepis na piernik

Comments are closed.