MAKOWIEC Z BEZĄ to połączenie kruchego ciasta, wilgotnej masy makowej i chrupiącej z wierzch i piankowej w środku bezy 🙂 Uprzedzając pytania, jeżeli chcecie, możecie użyć do przygotowania tego ciasta gotowej masy makowej z puszki/opakowania – 850 g gotowej masy makowej odcedźcie z nadmiaru płynu (jeżeli jest taka konieczność), połączcie ze zmiksowanymi żółtkami (dwoma), a poźniej z pianą ubitą z białek (dwóch).
Polecam również:
SEROMAKOWIEC
Składniki:
Kruchy spód
- 255 g mąki pszennej tortowej
- 110 g cukru
- 100 g masła
- 4 żółtka jajek wielkości „L”
- 1 łyżka śmietany 18%
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
Masa makowa
- 500 g suchego maku – całego lub mielonego
- 1 l mleka
- 125 g cukru pudru
- 65 g miodu
- 100 g rodzynków
- 3 łyżki kandyzowanej skórki z pomarańczy
- 2 łyżeczki aromatu lub ekstraktu migdałowego
- 30 g masła (w temp. pokojowej)
- kieliszek rumu – opcjonalnie
- 2 jajka wielkości „L”
Beza
- 4 białka jajek wielkości „L”
- 220 g cukru
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
- szczypta soli
Dodatkowo
- 2 łyżki mielonych orzechów, kaszy manny lub bułki tartej do posypania spodu
- 40 g orzechów włoskich (obranych z łupinek)
MAKOWIEC Z BEZĄ
Jak zrobić makowiec z bezą na kruchym cieście?
Kruchy spód
Mąkę przesiać do miski, dodać cukier, pokrojone na kawałki masło, żółtka, śmietanę, proszek do pieczenia, sól i szybko zagnieść (ręką lub mikserem z hakiem) gładkie, jednolite ciasto. Zagniecione ciasto zawinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na min. 30 min.
Blachę o wymiarach 22×33 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Schłodzone ciasto rozwałkować na wymiar blachy, przełożyć na spód blaszki i nakłuć w kilku miejscach widelcem.
Blachę z ciastem wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni (grzanie góra i dół) i podpiec przez 15 min. Podpieczone ciasto wyjąć z piekarnika i przestudzić.
Masa makowa
Mak wsypać na gęste sito i dokładnie opłukać pod bieżącą wodą. Opłukany mak przełożyć do garnka. W drugim garnku zagotować mleko i wlać gorące do garnka z makiem. Mleko z makiem gotować ok. 20 minut na bardzo małej mocy palnika (mak mielony można gotować krócej ok. 10 min, można też zamiast gotowania zalać go gorącym mlekiem, przykryć i odstawić na 30 min), mieszając i pilnując, żeby się nie przypaliło. Ugotowany (lub sparzony) mak dokładnie odsączyć z mleka na sicie, dobrze jest dodatkowo go jeszcze odcisnąć (np. przełożyć do gazy i tak odcisnąć) i wystudzić.
Cały mak przepuścić 2-3 razy przez maszynkę na najdrobniejszym sitku. Mielonego maku nie trzeba dodatkowo mielić.
Rodzynki przesypać do miseczki, zalać gorącą wodą, tak żeby przykryła rodzynki (można też rodzynki zalać alkoholem np. rumem) i moczyć ok. 10-15 min. Po tym czasie rodzynki odsączyć.
Zmielony mak przełożyć do miski, dodać namoczone rodzynki, skórkę z pomarańczy, miód, cukier puder, aromat migdałowy, rum, miękkie masło i wymieszać.
Białka oddzielić od żółtek. Do białek dodać szczyptę soli i ubić na sztywno.
Żółtka przełożyć do miski, chwilę zmiksować, a następnie dodać masę makową i zmiksować do połączenia. Odłożyć mikser i szpatułką wmieszać do masy makowej pianę ubitą z białek.
Podpieczony kruchy spód (przestudzony) posypać mielonymi orzechami (lub kaszą manną/bułką tartą), następnie wyłożyć masę makową i wyrównać.
Blachę z ciastem wstawić do piekarnika rozgrzanego do 175 stopni (grzanie góra i dół) i piec ciasto 35 min. 5 minut przed końcem pieczenia przygotować bezę.
Beza
Białka wlać do miski, dodać szczyptę soli, cukier i ubijać mikserem (zacząć od najniższych obrotów i stopniowo je zwiększać, aż do najwyższych) do uzyskania sztywnej, lśniącej piany. Do sztywnej piany dodać mąkę ziemniaczaną i zmiksować tylko do połączenia.
Upieczone ciasto z makiem wyjąć z piekarnika i wyłożyć na nim pianę ubitą z białek.
Wierzch ciasta posypać pokrojonymi orzechami włoskimi.
Ciasto wstawić do piekarnika rozgrzanego do 140 stopni (grzanie góra i dół) i piec 35-40 min.
Upieczone ciasto wyjąć z piekarnika i odstawić do całkowitego wystudzenia.
Smacznego!